Klucz dynamometryczny

Do czego służy klucz dynamometryczny?

Często zdarza się, że dokręcenie poszczególnych elementów montażowych przy pomocy wkrętarki lub śrubokrętu jest niezwykle trudne. W takich przypadkach idealnie sprawdzają się klucze dynamometryczne. Co więcej, niektóre elementy montażowe wymagają przyłożenia odpowiedniej siły do dokręcenia śruby – zbyt słabe dokręcenie spowoduje chwiejność i luzy, zbyt silne może uszkodzić mocowany fragment – w takich przypadkach również najlepiej sprawdzi się klucz dynamometryczny.

W jaki sposób działają klucze dynamometryczne?

Klucze dynamometryczne to niezwykle funkcjonalne urządzenia, które znajdują się w większości skrzynek z narzędziami. Dostępne są również  np. w hurtowniach zajmujących się sprzedażą narzędzi ręcznych w Dąbrowie Górniczej. Cała tajemnica działania kluczy dynamometrycznych ukryta jest w ich wnętrzu. Znajduje się tam sprężyna, której napięcie pozwala dostosować klucz do ustawienia śruby. W praktyce oznacza to, że możliwe jest dokręcenie śruby na tyle mocno, by nie znajdowały się przy niej luzy, ale też na tyle delikatnie, by nie pękła pod wpływem zbyt silnego nacisku.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem klucza dynamometrycznego jest zapadka. Dzięki niej wiadomo, kiedy osiągane jest idealne naprężenie, a tym samym moment dokręcenia. W ten sposób automatycznie ustalane jest maksymalne dokręcenie elementu, które zapewnia, że nie zostanie on uszkodzony. Jest to działanie oparte na własności ciał sprężystych (prawo Hooka), które wskazuje, że wskutek działania siły ciała odkształcają się w przewidywalny, wprost proporcjonalny sposób.

Dystrybucją kluczy dynamometrycznych oraz innych narzędzi ręcznych zajmują się specjalne hurtownie, takie jak METALEX z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

W praktyce klucze dynamometryczne wykorzystywane są przede wszystkim do dokręcania śrub oraz nakrętek z określoną siłą. Jest to jednak rodzina bardzo zróżnicowanych narzędzi, które mogą mieć budowę przystosowaną do konkretnego zastosowania. Oczywiście, oprócz tego mogą się różnić między sobą zakresem momentu dokręcenia.

Kluczem dynamometrycznym można dokręcić chociażby śruby w kołach podczas wymiany opon, głowice silnika, czy delikatne śrubki znajdujące się w elementach mocujących kokpitu. Jest to też narzędzie, które świetnie sprawdzi się w przypadku dokręcania świec, bagażników dachowych, bagażników na rowery, czy dokręcanie śrub wykonanych z tworzyw sztucznych.

Klucze dynamometryczne są również niezwykle przydatne przy montażu mebli, naprawie rowerów, czy dokręcaniu elementu montujących w urządzeniach AGD.

Materiał partnera