Tabletki solne

Do czego służą tabletki solne?

Tabletki solne składają się w 99% z chlorku sodu, czyli tej samej substancji, która stanowi podstawę soli kuchennej. Sól tabletkowana nie powinna jednak być spożywana. Służy ona do zmiękczania wody, w którym to procesie chlorek sodu bierze udział w reakcji wymiany jonowej. Substancja ta stosowana jest w przemysłowych procesach zmiękczania wody, ale także w warunkach domowych – dowiedz się, jak i dlaczego.

Do czego przydają się tabletki solne?

Tabletki solne sprzedawane do użytku komercyjnego są wykorzystywane przede wszystkim w celu przedłużenia żywotności sprzętu AGD znajdującego się w gospodarstwach domowych. Mowa tutaj o takich urządzeniach jak pralki, zmywarki, ale także żelazkach i czajnikach czy nawet piecach do ogrzewania wody. Na wszystkie te sprzęty twardość wody wpływa w bardzo negatywny sposób – kamień odkłada się na ich elementach, doprowadzając do niewydolności urządzeń i ich awarii.

Czy tabletki solne uzdatniają wodę?

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że tabletki solne służą do uzdatniania wody, co tylko częściowo jest prawdą. W tym temacie wypowiedział się pracownik firmy Kamsol z Wieliczki, dystrybutora produktów solnych:

To prawda, że stosuje się je w stacjach uzdatniania wody, jednak chlorek sodu jest odpowiedzialny tylko za jeden aspekt tego procesu, czyli oczywiście zmiękczanie wody. Oznacza to, że bierze udział w wymianie jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za powstawanie kamienia, na jony sodu. O uzdatnianiu wody można mówić dopiero, gdy woda dodatkowo jest doprowadzana do optymalnego stanu poprzez przeprowadzanie innych potrzebnych działań, na przykład dezynfekcji.

Zalety stosowania tabletek solnych

Tabletki solne, pomimo iż bardzo podobne składem do soli kuchennej, różnią się od niej swoimi właściwościami. Są specjalnie zaprojektowane tak, aby w określonych warunkach rozpuszczać się w sposób równomierny i całkowity, co zapobiega powstawaniu złogów. Niestety nie  osiągnie się tak samo dobrych rezultatów, dodając zwykłą sól kuchenną do pralki czy zmywarki. Poza tym regularne stosowanie tabletek solnych przyczynia się do powstawania oszczędności, ponieważ ogranicza zużycie wody i konieczność sięgania po specjalistyczne środki do czyszczenia urządzeń AGD. Przede wszystkim jednak przyczyniają się do przedłużenia ich żywotności.

Zmiękczanie wody a organizm człowieka

„Twardość” wody jest wartością obojętną dla ludzkiego organizmu. Można nawet czasem usłyszeć, że jej picie przyczynia się do uzupełnienia cennych minerałów (wapnia i magnezu). Nie mija się to całkowicie z prawdą, niemniej proces zmiękczania wody nie odbija się negatywnie na zdrowiu, ponieważ minerały te dostarczane są do organizmu głównie z innych źródeł. Ostatecznie jednak tabletki solne nie są przeznaczone do uzdatniania wody pitnej, a stosowanie ich w sprzętach AGD jest całkowicie bezpieczne.

Materiał partnera