Sorbenty – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Do czego służą sorbenty?

Bezpieczeństwo i higiena to podstawa w każdym miejscu pracy. W zależności od specyfiki działalności danego zakładu, konieczne jest wdrażanie różnych systemów mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników, a także środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie sorbentów. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu produkty i w jakim celu się je wykorzystuje?

Właściwości i zastosowanie sorbentów

Zadaniem sorbentów, czyli materiałów charakteryzujących się wysoką zdolnością wchłaniania oraz odpornością chemiczną, jest mówiąc najogólniej neutralizacja różnego rodzaju zanieczyszczeń w postaci płynnej. Niezwykła chłonność sorbentów wynika z ich porowatej struktury, dzięki której dany materiał efektywnie wchłania szkodliwą ciecz. Pozwala to na sprawne usuwanie różnego rodzaju niebezpiecznych substancji takich jak:

  • Paliwa;
  • Oleje silnikowe;
  • Środki chemiczne;
  • Substancje ropopochodne.

Sorbenty wykorzystuje się do czyszczenia stanowisk oraz ciągów komunikacyjnych w miejscach pracy zagrożonych wyciekiem bądź rozlewem tego rodzaju niebezpiecznych płynów, np. w portach, stoczniach, warsztatach, halach produkcyjnych, laboratoriach czy terminalach. Wszędzie tam wymagana jest skuteczna ochrona zdrowia pracowników oraz środowiska naturalnego, które mogą być zagrożone awarią i wyciekiem szkodliwych substancji. Zastosowanie sorbentów w takich miejscach zwiększa bezpieczeństwo pracowników, pomaga chronić środowisko, a także pozwala zachować ciągłość produkcji.

Rodzaje sorbentów

W zależności od przeznaczenia, wykorzystuje się różne rodzaje sorbentów. Firmy specjalizujące się w artykułach BHP, takie jak MADO Sp. j., oferują bogaty asortyment tego typu materiałów. Wyróżniamy sorbenty do neutralizacji różnych powierzchni – zarówno stałych, np. podłóg, jak i wodnych, przeznaczonych do oczyszczania skażonej wody. Do wyboru są przy tym sorbenty mineralne i organiczne pochodzenia naturalnego oraz materiały syntetyczne wytwarzane na bazie polimerów. Najczęściej korzysta się z materiałów, takich jak:

  • Sorbenty tekstylne – to chłonne materiały różnego typu w formie mat absorbujących, rolek czy arkuszy o dużej powierzchni, które idealnie nadają się do neutralizacji olejów, wody i innych substancji np. z podłóg lub stołów.
  • Sorbenty w formie granulatu – dobrze sprawdzają się jako neutralizatory niebezpiecznych substancji na powierzchniach nierównych, np. w pęknięciach i zagłębieniach.

Odpowiednio dobrane sorbenty, stosowane nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale również prewencyjnie, to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Materiał partnera