Podpory rolkowe

Do czego służą podpory rolkowe?

Podpory rolkowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są wykorzystywane w procesach przetwarzania i obróbki materiałów, których specyfika sprawia, że trudno je transportować ręcznie i przytrzymywać. Stanowią one niezwykle przydatne urządzenie w manipulowaniu elementami, które cechują się wysoką masą i znaczną długością. Dowiedz się, jak zbudowane są podpory i które jej walory przesądzają o ich przydatności.

Konstrukcja i zalety podpór rolkowych

Ważnym elementem podpór rolkowych są łożyskowane rolki napędowe. Ich wysoka jakość sprawia, że transportowanie oraz przesuwanie długich i ciężkich elementów jest proste i sprawne. Wykorzystanie takiej podpory wpływa również na wzrost bezpieczeństwa pracowników.

Są to uniwersalne stojaki, które wspierają nieporęczne materiały w procesie ich przetwarzania i obróbki. Na ogół posiadają one funkcję regulacji, boczne zakładki, które dodatkowo usprawniają transportowanie długich elementów i wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Dzięki takim rozwiązaniom materiał nie zsuwa się z rolki, łatwo o utrzymanie jego właściwego kierunku podczas przesuwania.

Podpory rolkowe różnią się m.in. ilością zastosowanych rolek, maksymalnym obciążeniem, jakie mogą przyjąć, a także formą podstawy i wagą.

Zastosowanie podpór rolkowych

Podpory rolkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach, w których wykorzystuje się takie maszyny jak piły i przecinarki taśmowe, maszyny stolarskie.  Stojaki te są przystosowane do współdziałania z większością popularnych pił taśmowych. Wynika to z ich konstrukcji, a przede wszystkim regulacji ich wysokości.

Jak wskazują specjaliści firmy Mewaa, podpory rolkowe w większości przypadków wspomagają proces obróbki rur oraz profili. Elementy te są długie i dość ciężkie, więc manualne operacje na nich wykonywane są utrudnione. Dodatkowo podpory umożliwiają ustawienie ich w różnych położeniach, są zatem odpowiednie do manipulowania rurami o dowolnej średnicy. Znacząco ułatwiają one cięcie tych elementów i transportowanie ich pomiędzy stanowiskami.

Podpory rolkowe doskonale sprawdzają się również jako uzupełnienie przecinarek taśmowych. Są zatem stosowane przy cięciu stali, aluminium oraz innych metali. Mogą być wykorzystane w mniejszych warsztatach i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Często spotkać je można w zakładach stolarskich, które zajmują się obróbką drewnianych elementów wykończeniowych i konstrukcyjnych, takich jak deski, pręty, belki, listwy, kątowniki i wiele innych.

Materiał partnera