plytki-wieloostrzowe

Do czego służą płytki wieloostrzowe?

Płytki wieloostrzowe stanowią jeden z elementów narzędzi skrawających składanych, pozwalających wykonywać skomplikowane zadania. Zwykle są produkowane z węglików spiekanych, materiału uzyskiwanego metodami metalurgii proszkowej, z różnego rodzaju wąglików metali, w tym wolframu, tytanu czy chromu. Do czego wykorzystuje się płytki wieloostrzowe i jakie rodzaje materiałów można dzięki nim obrabiać?

Zastosowanie płytek wieloostrzowych

Płytki wieloostrzowe, zwane również płytkami widiowymi, wykorzystuje się przy różnego rodzaju zadaniach związanych z toczeniem, frezowaniem, rowkowaniem czy przecinaniem. Stanowią jeden z elementów narzędzi skrawających składanych i mogą występować w różnych kształtach, wymiarach oraz gatunkach. Z tego względu mogą służyć do tak wielu zastosowań i są odporne na trudne warunki pracy. Można je wykorzystywać zarówno w obrabiarkach konwencjonalnych, jak też  w tych sterowanych komputerowo, tzw. obrabiarkach CNC. Co ważne, każda krawędź płytek nadaje się do obróbki, a kiedy się stępi, można ją obrócić i korzystać z kolejnego ostrza.

Charakterystyka płytek wieloostrzowych z węglików spiekanych

Płytki wieloostrzowe z węglików spiekanych, przez zastosowanie najwyższej jakości materiału, charakteryzują się ponadprzeciętną twardością i wytrzymałością na ciężkie warunki skrawania. Co za tym idzie, stanowią doskonałe narzędzie do obróbki z możliwością wielokrotnego zwiększenia prędkości skrawania w porównaniu do narzędzi ze stali szybkotnących, czy proszków metali oraz pracy w wysokiej temperaturze. Węgliki spiekane gwarantują niezawodność i trwałość płytek wieloostrzowych. Płytki zaczęto wykorzystywać w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a dzisiaj stały się standardowym elementem maszyn, które są wyposażone w noże tokarskie.

Za pomocą płytek wieloostrzowych z węglików spiekanych można dokonywać obróbki skrawaniem stali, stali nierdzewnej, żeliwa, stopów żaroodpornych, metali kolorowych, a także materiałów hartowanych i tworzyw sztucznych.

Można dodatkowo zwiększyć ich trwałość, pokrywając je warstwami TiC, TiCN, TiAlN i wieloma innymi. Opcjonalnie możliwe jest zastosowanie trzeciej warstwy TiN albo zdecydowanie się na pokrycie wielowarstwowe w różnych kombinacjach tych materiałów – komentuje nasz ekspert z hurtowni narzędzi Tormet.

Budowa płytek wieloostrzowych

Należy zaznaczyć, że na zastosowanie płytek wieloostrzowych główny wpływ ma ich budowa. Wyróżnia się następuje kształty płytek wieloostrzowych:

  • okrąg,
  • kwadrat,
  • trójkąt,
  • rąb,
  • pięciokąt,
  • ośmiokąt
  • sześciokąt.

Każda z tych płytek może mieć różną grubość, promień naroża, sposób mocowania do oprawki narzędziowej, kąt przyłożenia oraz kształt powierzchni natarcia oraz łamacz wióra. Ich właściwości pozwalają wykorzystywać je do różnych celów i stwarzać różne warunki obróbki sprawiając, że uzyskanie pożądanych rezultatów jest proste i szybkie.

Materiał partnera