Mikser recepturowy

Do czego służą miksery recepturowe?

Spersonalizowane wymagania klientów wymagają specjalistycznych rozwiązań. Jednym z nich są miksery recepturowe stosowane przede wszystkim w aptekach, gdzie służą do przygotowywania mieszanek leków i maści. Urządzenia te zastąpiły wykorzystywane w przeszłości moździerze. Ich stosowanie było czasochłonne i wymagało większego nakładu pracy manualnej. Miksery znacznie przyśpieszają proces przygotowywania mieszanek.

Jak przygotowuje się leki recepturowe?

Jedną z prac wykonywanych w aptece jest przygotowywanie leków, kremów i maści za pomocą mikserów recepturowych. Pracownicy aptek często spotykają się z przepisanymi przez lekarzy preparatami, które trzeba przygotować własnoręcznie. Farmaceuci to osoby doświadczone w sporządzaniu tego typu mieszanek, dlatego można im zaufać w kwestii ich jakości. Do wykonania leku, kremu czy maści wymagany jest specjalistyczny sprzęt laboratoryjno-farmaceutyczny. Są to przede wszystkim miksery recepturowe.

Preparat dostosowany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Lekarz wypisuje receptę, na podstawie której farmaceuta przygotowuje określoną mieszankę substancji leczniczych. Musi pamiętać także, aby podczas sporządzania leku nie popełnić żadnego błędu. Preparat przeznaczony jest zwykle dla człowieka chorego i musi charakteryzować się określonym działaniem.

Miksery recepturowe — zastosowanie

Mikser recepturowy dobrej jakości opatrzony jest certyfikatami i spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Takie są urządzenia oferowane przez firmę Sylaba Farmas. Miksery recepturowe występują obecnie w dwóch rodzajach:

  • automatyczne,
  • półautomatyczne.

Główne elementy półautomatu to głowica napędową i montowane na niej mieszadło. Mikser tego typu wykorzystuje się do przygotowywania płynnych i półstałych mieszanek o niskiej lepkości. Charakteryzują się one mniejszą mocą silnika. Osoba wykonująca preparat za pomocą miksera półautomatycznego musi odpowiednio manewrować opakowaniem. Tylko dzięki takiemu działaniu lek zostanie prawidłowo przygotowany.

Miksery automatyczne natomiast pracują samoczynnie. Wystarczy do pojemnika włożyć wymagane do przygotowania preparatu składniki i uruchomić urządzenie. Ich największą zaletą jest to, że dzięki nim można przygotować substancje o różnej konsystencji. Nie trzeba także wykonywać dodatkowych czynności ręcznie podczas pracy urządzenia. Odpowiednio zaprogramowany mikser sam przygotowuje mieszankę.

Miksery recepturowe to nowoczesne urządzenia, które zastąpiły stosowane do niedawna moździerze. Dzięki nim leki, przygotowywane są znacznie szybciej.

Materiał partnera