sterylizacja zwierząt domowych

Dlaczego zwierzęta domowe podlegają sterylizacji?

Sterylizacja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Nie tylko zapewnia twojemu zwierzęciu prewencję przed nieplanowanym potomstwem, ale chroni je także przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Wciąż jednak krąży na jej temat sporo nieprawdziwych informacji. Wszystko, co tak naprawdę powinieneś wiedzieć na ten temat, znajdziesz w artykule.

Błędnie uważa się, że sterylizacja ma na celu wyłącznie zapobiegnięcie rozmnożeniu. Owszem, wykonanie jej skutkuje nieodwracalnym pozbawieniem możliwości rozrodu, ale jest także wiele innych przyczyn, dla których jest tak często zalecana przez specjalistów. By podjąć decyzję o zabiegu, należy zapoznać się z zakresem usług wykonywanych przez przychodnię weterynaryjną, a następnie przemyśleć korzyści z niego płynące.

Sterylizacja, czyli ochrona przed licznymi chorobami

Przede wszystkim sterylizacja zapobiega chorobom układu rozrodczego u zwierząt. To profilaktyka przed wystąpieniem niezwykle niebezpiecznego ropomacicza, łysienia na tle hormonalnym, tworzenia się cyst oraz nowotworów narządów rodnych u suk i kotek. U samców natomiast sterylizacja przeciwdziała wystąpieniu problemów z prostatą, takich jak chociażby guzy nowotworowe. Minimalizuje także ryzyko zmian na tle hormonalnym. 

Warto wspomnieć także o psychicznym zdrowiu twojego zwierzęcia. Powtarzane wielokrotnie  informacje dotyczące konieczności posiadania pierwszego potomstwa przez samice to kłamstwo. Należy pamiętać, że zwierzętami kieruje instynkt przedłużenia gatunku, a nie rzeczywista potrzeba posiadania potomstwa. Jeżeli zatem nie zamierzasz rozmnażać swojego pupila, powinieneś zadbać o jego komfort i zdecydować się na zabieg. Występowanie urojonych ciąż u suczek czy niezwykle intensywne przechodzenie rujek przez kotki jest dla nich bardzo męczące i niebezpieczne. Podczas okresu rui samice i samce stają się bardziej nerwowe i podejmują desperackie próby ucieczki, które zagrażają ich życiu. Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo, lepiej jest temu zapobiec niż leczyć skutki.

Dlaczego nie warto narażać zwierzęcia na posiadanie potomstwa?

Co roku tysiące szczeniąt i młodych kotów poddawane są zabiegom eutanazji. Jeżeli nie prowadzisz hodowli, nie powinieneś decydować się na rozmnażanie swojego pupila. Nie każde zwierzę znajduje swojego opiekuna i trafia do dobrego, kochającego domu. Te, które mają mniej szczęścia, lądują na ulicy lub w schronisku. Placówki opieki nad zwierzętami są nieustannie przepełnione, w konsekwencji czego nie każdemu zwierzęciu zostanie udzielona pomoc czy uda się znaleźć odpowiedzialnego właściciela.

Czy sterylizacja jest bezpieczna?

Czym tak naprawdę jest sterylizacja i czy jest bezpieczna? To pytanie zadaliśmy specjaliście. 

Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym przy znieczuleniu ogólnym. Jego nadrzędnym celem jest usunięcie narządów rozrodczych zwierzęcia i zapobiegnięcie rozmnożeniu. To jeden z najbezpieczniejszych zabiegów, który ma krótki okres rekonwalescencji, zazwyczaj od jednego do kilku dni. Zwierzę jeszcze tego samego dnia trafia do swojego opiekuna – mówi jeden z ekspertów ze szczecińskiej Lecznicy dla Zwierząt „W Pałacyku.

Wpływ sterylizacji na zachowanie i wygląd

Sterylizacja nie ingeruje w temperament i nie może wpłynąć na zmianę charakteru. Może jedynie spowodować, że zwierzę stanie się łagodniejsze, bardziej przyjazne czy spokojniejsze. Stosowana jest także w celu obniżenia agresji, zwłaszcza u młodych psów, gdyż wtedy daje największą skuteczność. Zauważalną zmianą jest także częściowe lub całkowite zaprzestanie znaczenia terenu, które  występuje głównie u kocurów. Mocz kota po zabiegu traci swój intensywny zapach. 

Pamiętaj także, że decyzja o sterylizacji nie musi skutkować, jak wielu błędnie przypuszcza,  otyłością twojego czworonoga. Prawidłowy dobór karmy oraz odpowiednia dieta pozwoli zachować naturalną wagę i utrzymać w zdrowiu zwierzę.

Materiał partnera