kurs spawania

Dlaczego warto zdecydować się na kurs spawania?

Spawanie jest procesem technologicznym, wspomagającym każdą gałąź przemysłu, związaną z obróbką metalu lub tworzeniem konstrukcji metalowych. Umiejętność spawania i doświadczenie w tym zakresie jest unikalne i poszukiwane na rynku pracy, dlatego warto zapoznać się z wymogami, jakie stawiane są przed pracownikami zawodu spawacza oraz poznać jego zalety.

Cechy dobrego spawacza

Po pierwsze należy wiedzieć, że mimo że spawanie wydaje się dosyć łatwą czynnością, nie jest ono dla każdego. Wymaga nie tylko wiedzy oraz doświadczenia, ale również pewnych cech psychofizycznych, które są podstawą osiągnięcia perfekcji w zawodzie spawacza. Należą do nich m.in. koordynacja wzrokowo-ruchowa, zręczność rąk, ostrość wzroku, uzdolnienia do wykonywania zadań praktycznych, staranne powtarzanie ruchu rąk, dokładne postrzeganie przedmiotów oraz umiejętność koncentrowania uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas. To właśnie zdolności manualne w największym stopniu przekładają się na jakość wykonywanych spoin. Utrudnieniami do zdobycia kwalifikacji w zawodzie spawacza mogą być: alergia, astma, wady wzroku, schorzenia układu oddechowego oraz ruchu, a także zaburzenia równowagi stanowiące zagrożenie nie tylko dla spawacza, ale również jego otoczenia.

Jak uzyskać uprawnienia spawalnicze?

Kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu spawacza można obecnie otrzymać kończąc, po spełnieniu określonych warunków wstępnych, szkolenie, które jest finalizowane egzaminem w ramach kursu spawalniczego zorganizowanego przez uprawnioną jednostkę szkolącą. Kurs spawania trwa około dwóch miesięcy, w ciągu których należy zaliczyć minimum 28 godzin teorii oraz 162 godziny zajęć praktycznych. Należy zaznaczyć, że uprawnienia spawalnicze są przyznawane na określony czas, zazwyczaj dwóch lat, a ich aktualność powinna być przez ten okres potwierdzana przez nadzór spawalniczy co sześć miesięcy. Spawanie różnych materiałów wymaga od pracowników skończenia szkoleń i zdania egzaminów, które sprawdzają umiejętności dla różnorodnych ich gatunków, kształtów oraz grubości ścianki. Szeroki zakres kwalifikacji czyni uprawnienia spawalnicze unikalnymi i cenionymi na rynku pracy.

Gdzie potrzebni są spawacze?

Posiadanie odpowiednich certyfikatów to jednak nie wszystko. Pracodawcy sprawdzają bowiem umiejętności kandydatów np. poprzez test próbek, który polega na samodzielnym przygotowaniu narzędzi oraz materiałów i wykonaniu za ich pomocą próbnego złącza, które jest oceniane za jakość – według specyfikacji technicznej. Warto jednak posiąść umiejętności spawalnicze, ponieważ są one niezwykle cenne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Spawacze bez problemu znajdują zatrudnienie w firmach, które stosują technologię trwałego łączenia różnego typu metali, głównie w:

 • pracach spawalniczo-ślusarskich,
 • pracach instalacyjno-montażowych,
 • pracach naprawczo-konserwatorskich,
 • górnictwie,
 • przemyśle metalowym,
 • stoczniach,
 • przedsiębiorstwach produkujących sprzęt wodny,
 • zakładach naprawczych infrastruktury transportowej,
 • zakładach produkcyjnych pojazdów mechanicznych i maszyn przemysłowych,
 • zakładach rzemieślniczych,
 • na budowach.

Popyt na spawaczy jest cały czas bardzo duży, dlatego inwestycja w kurs spawania jest rozsądną inwestycją w przyszłość. Praca dla nich znajdzie się w każdym miejscu, w którym przetwarza się metale – zapewnia wyjaśnia właściciel Ośrodka Kształcenia Zawodowego Kursal.  

Materiał partnera