makulatura oddawanie papieru do skupu

Dlaczego warto oddawać makulaturę na skup?

Przede wszystkim dlatego, że to się opłaca. Skupy makulatury oferują nie tylko pieniądze za oddane materiały, ale również ich odbiór u klienta. W ten sposób łatwo można pozbyć się zalegających kartonów, gazet czy zadrukowanych stron, ale również zadbać o środowisko. A to wszystko, zasadniczo, następstwo posprzątania w domu. 

Ile można zarobić na sprzedaży makulatury?

Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się sprzedaż wysyłkowa. Praktycznie każdy z nas ma po takich zakupach kilka dodatkowych kartonów w domu, które najczęściej trafiają po prostu na śmietnik. A to dosłownie wyrzucanie pieniędzy.

Ceny za kilogram kartonów najczęściej oscylują w przedziale 0,15-0,30 zł za kilogram. Oczywiście dotyczy to sprzedaży detalicznej, gdy chcemy np. oddać kilka kartonów po zakupie nowego AGD do domu. Ceny jednak rosną w przypadku, gdy ilość makulatury jest większa – i tak tonę kartonów można sprzedać za kwotę w przedziale 500-550 zł. W takim przypadku skup makulatury, np. Kornex z Lublina, sam odbiera ją od klienta.

O wyższych kwotach można mówić w przypadku makulatury kolorowej, czyli przede wszystkim gazetach i czasopismach. W ich przypadku ceny sięgają 0,40-0,50 zł za kilogram.

Wpływ recyklingu makulatury na środowisko

Mówiąc o recyklingu makulatury większość z nas ma na myśli zmniejszenie wycinki drzew. To słuszny kierunek, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że do produkcji tony papieru potrzeba ściąć aż siedemnaście drzew. Oczywiście nie wszystkie gatunki nadają się do tego równie dobrze, dlatego najczęściej pod nóż (a w zasadzie piłę) idą: sosny, świerki, brzozy i osiki.

Jednak najważniejszym zasobem oszczędzanym w przypadku recyklingu makulatury jest woda. Do produkcji od zera jednej bielonej kartki A4 potrzeba jej aż 5 litrów. W przypadku recyklingu ta ilość maleje i przy produkcji tony papieru z makulatury można zaoszczędzić ponad 26.000 litrów wody. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę, że w samej Polsce produkuje się ponad 6 milionów ton papieru rocznie.

Co można oddać w skupie makulatury?

Przygotowując materiały do oddania na skup należy pamiętać, by usunąć z nich wszelkie plastykowe taśmy. Skupy makulatury przyjmują jedynie surowce suche, dlatego przetrzymując nadmiar kartonów na zewnątrz, trzeba je wcześniej zabezpieczyć przed deszczem.

Potencjalnych rzeczy do oddania jest naprawdę sporo i można je podzielić na dwie kategorie:

  • Gazety i czasopisma – w tym również książki w miękkich okładkach, zadrukowane kartki papieru, papier opakowaniowy, papier techniczny, cienki lity karton, torby papierowe.
  • Kartony – przede wszystkim kartony faliste, które są często wykorzystywane do zabezpieczania paczek, grube kawałki kartonu, pudełka kartonowe.

Do oddania nie nadaje się natomiast karton i papier z zabrudzeniami – zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, pudełka po pizzy, papierowe słomki itp. Z nimi najlepiej udać się po prostu do śmietnika.

Materiał partnera