cięcie laserowe

Dlaczego technologia światłowodowa stanowi najefektywniejszy sposób cięcia laserowego?

Właściwości techniczne oraz konstrukcja źródła lasera powoduje, że jest on znacznie bardziej ekonomiczny i skuteczny w obróbce blach, niż źródło popularnego obecnie lasera CO2. Dodatkowo laser światłowodowy zużywa znacznie mniej energii podczas pracy przy pełnym obciążeniu, niż tradycyjnie wykorzystywane urządzenie, będące jedynie w stanie gotowości do pracy. Źródło lasera nie wymaga konserwacji ani regulacji przez cały czas użytkowania.

Laser światłowodowy — zastosowanie

Laser światłowodowy wykorzystuje się głównie do cięcia metali z niską zawartością węgla takich jak:

  • aluminium,
  • stal nierdzewna,
  • stal konstrukcyjna
  • mosiądz,
  • miedź.

Wycinarki laserowe zapewniają wysoce precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości i powtarzalności tworzonych szczegółów. Pozwala to na uzyskanie gotowych elementów, niewymagających dalszej obróbki. Wykorzystanie specjalnych oprogramowań umożliwia pełne zoptymalizowanie procesu cięcia w celu uzyskania wysokiej jakości i maksymalnego wykorzystania materiału.

Technologia światłowodowa — zalety

Lasery światłowodowe zdobywają coraz lepszą pozycję w obszarze produkcji przemysłowej. Jest to szczególnie dostrzegalne w przypadku cięcia blach o grubości do 20 mm. Związane są z tym przede wszystkim kwestie ekonomiczne, które wypadają bardzo korzystnie przy zastosowaniu wycinarek światłowodowych.

Lasery światłowodowe stają się coraz bardziej popularne, co wynika z:

  • niskich kosztów zużycia energii — dzięki nowoczesnym rozwiązaniom laser osiąga sprawność energetyczną przekraczającą 50%, czyli ponad 10 razy większą, niż dotychczasowe technologie laserowe;
  • niskich kosztów eksploatacyjnych — wpływa na to mała ilość części ruchomych i minimalne wymagania w aspekcie chłodzenia oraz duża żywotność komponentów;
  • wszechstronności — długość fali laserowej i jakość wiązki umożliwia wycinanie dowolnie skomplikowanych kształtów z różnych tworzyw;
  • łatwości obsługi — nowoczesne oprogramowanie i prosty interfejs znacznie ułatwiają korzystanie z lasera;
  • małych rozmiarów — urządzenie do cięcia metalu wymaga niewielkiej przestrzeni, dzięki wykorzystaniu włókien wielkości ludzkiego włosa i technologii diod pompujących o wysokiej sprawności.

Technologia światłowodowa oprócz cięcia może być wykorzystywana do tworzenia nacięć, grawerowania i znakowania. Takie usługi oferuje np. firma Santex. Ze względu na to, że jest to metoda bezdotykowa, z jej użyciem da się obrabiać również blachy szlifowane i polerowane, bez obawy o ich uszkodzenie.

Materiał partnera