biuro rachunkowe

Dlaczego prowadząc własną działalność, warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu obowiązków – jednym z nich jest prowadzenie rozrachunków i księgowości. W zależności od skali działania przedsiębiorstwa można zajmować się tym samodzielnie bądź też skorzystać z pomocy specjalistów. Jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Dlaczego jednak warto skorzystać z usług biura rachunkowego? Sprawdź szczegóły poniżej.

Wygoda

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest dla przedsiębiorcy niezwykle wygodne. Nie musi on samodzielnie dopilnowywać kwestii związanych z księgowością, podatkami, należnościami czy też wykonywanie zestawień dochodów i wydatków.

Księgowi często zajmują się także załatwianiem wszelkich spraw urzędowych. Właściciel firmy fizycznie nie musi odwiedzać urzędów stać w kolejkach czy też wypełniać niezrozumiałych wniosków oraz innych dokumentów – wyjaśnia ekspert z Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna Katarzyna Adam Wawrzynek.

Ogromną zaletą nowoczesnych jednostek jest możliwość skorzystania z ich usług nie tylko w formie tradycyjnej, ale też za pomocą systemów komunikacji elektronicznej, co znacznie ułatwia dostarczanie niezbędnych dokumentów.

Odpowiedzialność

Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli osoba, które się tego podejmuje, nie dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Błędy mogą zdarzyć się każdemu – nie tylko właścicielom firm, ale też biurom rachunkowym. Jest jednak spora różnica w ponoszeniu odpowiedzialności. Korzystając z usług księgowych, pełna odpowiedzialność spoczywa po stronie biura, które z kolei chroni wykupiona polisa ubezpieczeniowa. W sytuacji, gdy właściciel samodzielnie prowadzi rachunki, odpowiedzialność finansowa i konieczność pokrycia kosztów związanych z niedopełnieniem obowiązków, spoczywa wyłącznie na nim.

Czas

Przedsiębiorcy korzystający z pomocy biur księgowych zwracają uwagę, że cieszą się ogromnym spokojem, ale też większą ilością wolnego czasu. Ta ostatnia zaleta dotyczy głównie księgowych prowadzących działalność w oparciu o nowoczesne rozwiązania. Tak wygospodarowane wolne chwile można poświęcić na rozwój firmy, zdobywanie nowych klientów czy też poszerzanie oferty usług i sprzedawanych produktów.

Wielu specjalistów poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych oferuje również inne usługi. Obejmują one m.in. opracowywanie strategii rozwojowych czy też wsparcie w uzyskiwaniu środków finansowych na rozwój przedsiębiorstwa. Dlatego przedsiębiorca może skorzystać z wielu form wsparcia u jednego usługodawcy.

Materiał partnera