Biuro księgowe

Dlaczego biura rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenia OC kojarzy się głównie z obowiązkiem nakładanym na właścicieli samochodów, ale może ono dotyczyć też innych sytuacji. Przykładem są biura rachunkowe, które także powinny mieć aktualną polisę. Ale dlaczego w zasadzie jest to konieczne? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, co zawiera ubezpieczenie OC, jakie korzyści zapewnia, przed czym chroni oraz jaki jest cel wykupowania polisy przez biura rachunkowe.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Pełna nazwa ubezpieczenia OC to Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. W przypadku firm, zobowiązane do wykupienia go są między innymi biura rachunkowe, które prowadzą usługowo księgi rachunkowe. W innych sytuacjach nie zawsze jest to konieczne. Ubezpieczenie OC stanowi ochronę pracowników biura w przypadku popełnienia przez nich błędu związanego z prowadzeniem ksiąg.

Możliwe jest także wykupienie polisy dodatkowej, która ubezpieczy Twoją firmę w razie większej ilości problemów. Z kolei ubezpieczenie obowiązkowe nie dotyczy takich błędów biura rachunkowego jak doradztwo związane z podatkami czy płacami. Najlepszym pomysłem jest zapoznanie się z korzyściami płynącymi z zakupu obu polis i wybór opcji, która najbardziej odpowiada danej firmie.

Na czym polega usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Nie każde biuro rachunkowe jest zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia OC, ale obliguje się do tego firmy, które zajmują się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. W zakres obowiązków takich przedsiębiorstw wchodzą działania związane z aktywami i pasywami, między innymi ich wycena oraz określanie ich stanu. Dotyczy to również takich działań jak sporządzanie sprawozdań finansowych. Biura rachunkowe objęte obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC powinny zajmować się także chronologicznym prowadzeniem ksiąg.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest wymagane dla konkretnych firm, ale mimo wszystko ich właściciele mogą mieć wątpliwości, czy warto wykupować polisę. A zatem, jakie zalety płyną z tego działania?

Przede wszystkim w ten sposób praca wiąże się z mniejszym ryzykiem poniesienia szkód, bo odszkodowanie za ewentualne błędy pracowników zostanie pokryte z ubezpieczenia.

Wpływa to również pozytywnie na obraz biura rachunkowego w oczach klientów – dodaje pracownik firmy Status. Dlatego też na polisę mogą się zdecydować nawet te firmy, dla których nie jest ona obowiązkowa. Z kolei ci, którzy są do tego zobligowani, nie będą musieli się martwić o postępowanie niezgodnie z prawem.

Materiał partnera