anodowanie aluminium

Dlaczego anodowanie jest lepsze niż malowanie proszkowe?

Anodowanie i malowanie proszkowe to dwa najpopularniejsze sposoby zabezpieczania powierzchni elementów z aluminium. Obie technologie znacznie się od siebie różnią, przy czym bardzo często można spotkać się z opinią, że anodowanie jest lepsze. Dlaczego? Co przesądza o wyższości anodowania nad malowaniem proszkowym? Sprawdźmy.

Anodowanie a malowanie proszkowe aluminium

Anodowanie i malowanie proszkowe to dwie zupełnie inne metody obróbki powierzchniowej metali. Anodowanie aluminium (eloksalacja, oksydacja elektrolityczna) polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku na metalu. Malowanie proszkowe jest technologią znacznie prostszą – sprowadza się do nanoszenia na powierzchnię powłoki farby lub lakieru. Przewaga anodowania nad malowaniem wynika z charakteru warstwy zabezpieczającej powierzchnię. Aż 70% warstwy anodowej wchodzi w głąb materiału, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko jej odpryskiwania, czego nie możemy powiedzieć o powłokach malarskich na metalowych powierzchniach.

Efekty anodowania i malowania proszkowego

Warstwy anodowe są trwalsze od powłok nakładanych proszkowo – znacznie dłużej zachowują właściwości ochronne i wysoką estetykę. Jak to możliwe? Powierzchnie anodowane są znacznie odporniejsze na ścieranie, wysokie temperatury i promieniowanie UV – te dwie właściwości są bardzo ważne w przypadku elementów eksploatowanych na zewnątrz, w tym profili fasad architektonicznych, ale także części dla motoryzacji, np. felg aluminiowych. Warstwy anodowane charakteryzują się też większą stabilnością chemiczną i odpornością na wilgoć; dlatego są chętnie stosowane do zabezpieczania elementów narażonych na kontakt z wodą morską. Ale co z kolorem?

Powierzchnie anodowane można barwić dwiema metodami – chemiczną i elektrochemiczną. Specjaliści firmy Anodal, która zajmuje się obróbką aluminium od ponad 30 lat, doradzają klientom w zakresie wyboru metody odpowiedniej dla danego zastosowania tak, by efekt był jak najtrwalszy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warstwy anodowane są odporne na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu nie odbarwiają się – intensywność koloru utrzymuje się dłużej niż w przypadku powierzchni malowanych proszkowo.

Warto też wspomnieć o grubości obu warstw – anodowane są cieńsze od nakładanych proszkowo, dzięki czemu wykańczane w ten sposób elementy są lżejsze. Dla inwestorów nie bez znaczenia jest cena wykonania zabezpieczeń. I na tym polu przewagę ma anodowanie, które jest tańsze zarówno w przypadku jednorazowej warstwy, jak i przy odnawianiu powłoki.

Materiał partnera