zamglawianie ULV dezynfekcja pomieszczen ozonowanie

Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja – jak rozróżnić te pojęcia?

Dezynsekcja, deratyzacja oraz dezynfekcja to pojęcia, które wiele osób myli ze sobą, a co za tym idzie, są one błędnie definiowane. Niemniej jednak każde z nich odnosi się do innego zakresu działania, które zmierza zarówno do zapewnienia komfortu psychicznego osób, jak i do zabezpieczenia pomieszczeń, w których występowanie niektórych organizmów mogłoby nieść za sobą poważne skutki. Jakie są różnice między dezynsekcją, dezynfekcją i deratyzacją? Wyjaśniamy!

Na czym polega dezynsekcja?

Dezynsekcja stosowana jest w celu pozbycia się szkodliwych owadów, których obecność niesie za sobą ryzyko wyrządzenia szkód pod względem gospodarczym oraz sanitarno-epidemiologicznym w miejscach, takich jak hale produkcyjne, sklepy spożywczej, a także lokale i magazyny gastronomiczne. Do uporczywych owadów zaliczane są m.in. mrówki, pchły, karaluchy i prusaki, ale również komary, kleszcze oraz osy i szerszenie.

Dezynsekcja to także najskuteczniejsza metoda pozbycia się pluskiew, które stanowią jeden z głównych problemów osób mieszkających w blokach i domach. Pluskwy z racji tego, że uaktywniają się i gryzą domowników w nocy, zakłócają komfort snu, a co więcej, jeśli zagnieżdżą się w mieszkaniu, pozbycie się ich domowymi sposobami jest niemal niemożliwe.

– mówi przedstawiciel Piaseczyńskiego Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.

Do profesjonalnej dezynsekcji najczęściej stosowane są środki owadobójcze nazywane insektycydami kontaktowymi oraz pokarmowymi, które rozpraszane są w postaci mgły. Preparaty te muszą być jednak odpowiednio dopasowane do rodzaju owadów i pomieszczenia, tak, aby po styczności z nieznośnym szkodnikiem, efektywnie zlikwidowały jego kolonie.

W jakim celu wykonuje się dezynfekcję?

Dezynfekcja polega na zniszczeniu mikroorganizmów i drobnoustrojów, takich jak bakterie oraz wirusy, a także wykorzystywana jest w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, pleśni i grzybów. Dezynfekcji poddawane są zarówno przedmioty, jak i pomieszczenia, w których istnieje ryzyko skażenia miejsca materiałem biologicznym, a tym samym wystąpienia czynnika niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzkiego. Niemniej jednak metoda dezynfekcji musi być dobrana do wielkości, wysokości, typu oraz przeznaczenia konkretnej powierzchni użytkowej.

W dobie pandemii koronawirusa szerokie zastosowanie znajduje jedna z metod dezynfekcji nazywana zamgławianiem ULV, która polega na rozpyleniu mgiełki składającej się ze specjalnego preparatu biobójczego. Ze względu na to, że środek w postaci mgły dociera do każdego zakamarka pomieszczenia, skutecznie eliminuje wirusy i drobnoustroje znajdujące się we wnętrzu. Z tego powodu zamgławianie ULV przeprowadzane jest w szpitalach, przychodniach i laboratoriach oraz w budynkach, takich jak mieszkania, firmy czy hale produkcyjne, w których przebywała osoba zakażona koronawirusem.

Deratyzacja – co to jest?

Deratyzacja to metoda polegająca na zwalczaniu i usuwaniu gryzoni, takich jak myszy oraz szczury, których istnienie może nieść za sobą poważne konsekwencje dla całego obiektu. Gryzonie przede wszystkim mogą przenosić zarazki i choroby zakaźne, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzi. Szkodniki mogą również przegryzać instalacje i zanieczyszczać artykuły, których zniszczenie wiązałoby się z poważnymi stratami finansowymi. Dlatego też deratyzacja stosowana jest zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i w obiektach, w których przechowywana jest żywność, m.in. w restauracjach, kawiarniach, magazynach i sklepach spożywczych oraz w przedszkolach, szkołach i stołówkach.

W zależności od rodzaju i miejsca występowania szkodników, zwalczanie gryzoni w ramach deratyzacji przeprowadzane jest za pomocą metod biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechanicznych. Dużą skutecznością odznacza się stosowanie specjalnych rodzajów trutek o właściwym zawartości substancji czynnych, które powodują usunięcie szkodników, a co więcej ich zastosowanie pozostaje całkowite bezpieczne dla ludzi.

Kto zajmuje się dezynsekcją, deratyzacją i dezynfekcją?

Wykonanie samodzielnych zabiegów dezynsekcji, deratyzacji lub dezynfekcji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a w niektórych sytuacjach niezachowanie środków ostrożności, może również mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi. Z tego powodu dezynsekcją, dezynfekcja i deratyzacją zajmują się firmy, które nie tylko mają profesjonalną wiedzę oraz doświadczenie, ale wyposażone są także w wysokiej klasy środki, które są o wiele bardziej skuteczne niż te znajdujące się w sklepach. Wraz z odpowiednio dobraną metodą, cała procedura jest przeprowadzona w bezpieczny sposób, gwarantujący efektywne pozbycie się uporczywego źródła problemów.

Materiał partnera