dezynfekcja klimatyzacji odgrzybianie

Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych i odgrzybianie klimatyzacji

Wentylacja i klimatyzacja mają sprawić, że przebywanie w pomieszczeniu staje się przyjemniejsze dzięki regulacji temperatury oraz dzięki dostępowi świeżego powietrza. To, co ma z założenia wspierać nasze zdrowie i zwiększać komfort, może zadziałać na odwrót, jeśli w kanałach wentylacyjnych zagoszczą drobnoustroje, zwłaszcza grzyby i bakterie. To one powodują częste infekcje górnych dróg oddechowych. Rozwiązaniem problemu jest dezynfekcja i odgrzybianie.

Ekspert z firmy DS Technik ze Szczecina:

Dezynfekcję układów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych warto przeprowadzać regularnie w trosce o zdrowie ludzi. Czyszczenie warto zlecić fachowcom. Bez specjalistycznego sprzętu i odpowiednich środków dezynfekujących może być trudno dotrzeć do najbardziej zainfekowanych powierzchni i skutecznie je odkazić.

Niedezynfekowana wentylacja zagrożeniem dla zdrowia

W wentylacji może zagnieździć się pył, który jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Wraz z obiegiem powietrza wtłaczane są one do naszego domu, biura lub innego pomieszczenia, powodując infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych oraz nasilenie się alergii.

Klimatyzacja jest nieoceniona, jeśli w pomieszczeniu nie ma bezpośredniego dostępu do świeżego powietrza (np. z powodu braku otwieranych okien) oraz kiedy na zewnątrz panują zabójczo wysokie temperatury. Wiele osób narzeka, że po przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu często łapie infekcje. Może tak być przez niedostosowaną do warunków temperaturę lub zagrzybione urządzenie. Klimatyzacja, wtłaczając chłodne powietrze,  wraz z ukojeniem rozsiewa szkodliwe zarodniki.

Chociaż brzmi to dosyć ponuro, to nie trzeba rezygnować z wentylowania czy klimatyzowania pomieszczeń (często to niemożliwe). Wystarczy zapewnić dezynfekcję wentylacji i odgrzybianie klimatyzacji, które skutecznie pozbędą się wszystkich drobnoustrojów.

Metody dezynfekcji klimatyzacji i kanałów wentylacyjnych

Niezastąpione w dezynfekcji wszelkiego rodzaju powierzchni są dwie metody – chemiczna i ozonowanie. Czyszczenie chemiczne polega na użyciu wysoko stężonej substancji, która wykazuje skuteczne działanie odkażające. Ozonowanie polega na ekspozycji wybranej powierzchni (lub całego pomieszczenia wraz ze sprzętem) na działanie gazu – trójcząsteczkowego tlenu, który błyskawicznie, bo już w kilka sekund, niszczy wszelkie patogeny.

Ozonowanie jest skuteczną i korzystną metodą odgrzybiania klimatyzacji, ponieważ ozon przepływając przez kanały wentylacyjne, oczyszcza je oraz wszystko, z czym się zetknie po drodze. Mogą to być wnętrza samochodów, pomieszczenia biurowe czy domy. Ozon jest najbezpieczniejszą metodą dezynfekcji.

Do dezynfekcji klimatyzacji stosuje się najczęściej odkażanie chemiczne, które wykazuje wysokie właściwości biobójcze. Niszczy bakterie, pleśnie w ich formach wegetatywnych i zarodnikach. Czyszczenie systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych powinno być przeprowadzane przez fachowców, ponieważ dobór stężenia i ilości środka dezynfekującego to podstawa dla skuteczności działania, a także bezpieczeństwa ludzi.

Materiał partnera