Czyszczenie kanalizacji - WUKO

Czyszczenie kanalizacji. Jak rozumieć skrót WUKO?

System kanalizacji to wygodne rozwiązanie pozwalające sprawnie odprowadzać ścieki bezpośrednio do oczyszczalni. Mimo prostoty konstrukcji, kanalizacja narażona jest na awarie – podstawowym problemem jest utrata drożności, spowodowana odkładaniem się na ścianach przewodów różnego rodzaju zanieczyszczeń. Skuteczną metodą niwelowania takich zatorów jest metoda WUKO. Na czym ona polega?

WUKO – co to takiego?

Skrót WUKO pochodzi od Wytwórni Urządzeń Komunalnych, powstałej w 1955 roku łódzkiej firmy, której specjalnością jest produkcja pojazdów asenizacyjnych – w tym maszyn wykorzystywanych do czyszczenia przewodów kanalizacyjnych. Wysoka jakość jej produktów oraz powszechność ich zastosowania spowodowały, że z czasem terminem WUKO zaczęto określać wszystkie pojazdy wykorzystywane w czyszczeniu kanalizacji, a od nich nazwa ta przeszła na potoczenie określenie samej techniki czyszczenia. Dziś pod nazwą WUKO kryje się metoda hydro-dynamicznego czyszczenia rur kanalizacyjnych.

Na czym polega metoda WUKO?

Generalna zasada metody WUKO jest bardzo prosta – polega ona na czyszczeniu wnętrza rur kanalizacyjnych przy pomocy wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Skoncentrowany strumień wody uderza w blokujące światło przewodu zanieczyszczenia, odrywa od ścianek przewodu i rozbija na mniejsze kawałki. Wraz z wodą zanieczyszczenia spływają do studni rewizyjnej, skąd mogą zostać wybrane przy pomocy ręcznych narzędzi. Aby przeprowadzanie takiej operacji było możliwe, konieczne jest wykorzystanie wspomnianych specjalnych wozów asenizacyjnych, wyposażonych w potężne pompy wodne. Pompa wyposażona jest w długi, wąski przewód, zakończony głowicą pozwalającą regulować ciśnienie wody – przewód wprowadzany jest do wnętrza przewodu, co pozwala skierować strumień wody bezpośrednio na blokujący kanalizację zator. Czyszczenie kanalizacji metodą WUKO to jedna z usług firmy Tram Szam.

Zalety ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji

Istnieje wiele powodów, dla których metoda WUKO jest w wielu sytuacjach zalecana do czyszczenia kanalizacji. Przede wszystkim jest bardzo wydajna, skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń, jakie mogą wystąpić w przewodach kanalizacyjnych. Ponadto nie wymaga zastosowania żadnych środków chemicznych jest więc bezpieczna dla środowiska, a ponadto nie przyczynia się zniszczeń wewnątrz przewodów. Dla zapewnienia optymalnej drożności kanalizacji, zaleca się, by czyszczenie metodą WUKO wykonywać regularnie, co najmniej raz na rok lub częściej, w zależności od obciążenia systemu kanalizacyjnego.

Materiał partnera