Metody skutecznego czyszczenia hal przemysłowych

 Czyszczenie hal przemysłowych – metody działania

Czyszczenie hal przemysłowych nie jest łatwym zadaniem. Na maszynach, posadzkach oraz ścianach gromadzą się bowiem trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak pyły, smary, tłuszcze, szlamy, osady, materiały sypkie czy inne surowce. Jeśli w miarę szybko i sprawnie się ich nie pozbędziemy, nie tylko narazimy zdrowie i bezpieczeństwo pracowników hali, lecz również możemy doprowadzić od przestojów w pracy. Jak zatem skutecznie wyczyścić halę produkcyjną?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że czyszczenie hal przemysłowych nie odbywa się ręcznie. Ze względu na ogromną ich powierzchnię, dużą ilość zakamarków oraz specyfikę wyjątkowo opornych na usuwanie zanieczyszczeń, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju maszyny. Poniżej prezentujemy przegląd najbardziej popularnych metod czyszczenia.

Na sucho

Zasadniczo metody czyszczenia hal przemysłowych możemy podzielić na czyszczenie na mokro i na sucho. Do usuwania zanieczyszczeń, osadzających się na posadzkach, takich jak pyły, gruz, cement czy wapno, używa się zamiatarek. Ich atutem jest szybkość, dokładność oraz efektywność, osiągana dzięki szczotkom, obracającym się dzięki silnikowi. W dużych halach najlepiej sprawdzą się samojezdne zamiatarki z fotelem oraz kierownicą, gdyż posiadają dwa rodzaje szczotek; szczotkę główną walcową oraz boczną podmiatającą. Wybierając zamiatarkę, zwróćmy uwagę na jakość materiałów, z którego wykonano szczotki oraz konstrukcję silnika.

Drugim urządzeniem, służącym do usuwania suchych zanieczyszczeń, są odkurzacze przemysłowe. Sprawdzają się w pracy w ciężkich warunkach. Przede wszystkim odkurzają na sucho, lecz część z nich posiada także funkcję sprzątania na mokro, a także zasysania i separowania cieczy. Warto tutaj zwrócić uwagę na ofertę firmy Makowski Industrieservice, specjalizującej się w usuwaniu różnego rodzaju odpadów oraz czyszczeniu powierzchni przemysłowych, między innymi za pomocą odkurzaczy przemysłowych. W ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy usługę sprzątania maszyną charakteryzującą się wysoką wydajnością wyciągową i mogącą wessać nawet do 50 ton materiałów odpadowych na godzinę.       

Na mokro

Innymi metodami czyszczenia hal przemysłowych jest szczotkowanie oraz pianowanie. Aby usunąć wyjątkowo oporne zabrudzenia, używa się szorowarek, oraz profesjonalnych maszyn czyszczących, w których woda wraz z detergentem, zostaje przeniesiona na odpowiednią szczotkę, a specjalny automat zbiera płyny i odsysa je do zbiornika. Należy także pamiętać, że czyszczenie hal produkcyjnych, to nie tylko czyszczenie posadzek, lecz również maszyn oraz linii produkcyjnych. Odbywa się ono za pomocą maszyn, wykorzystujących wodę pod ciśnieniem, czyli wysoko lub niskociśnieniowych. Są one niezwykle skuteczne w usuwaniu nawet najbardziej trwałych zabrudzeń i mogą być stosowane na każdej powierzchni. Przez płukanie wstępne usuną pozostałości produkcyjne, następnie używając odpowiedniego detergentu, dokładnie oczyszczą wybraną powierzchnię, spłuczą pozostałości detergentu i finalnie osuszą czyszczoną powierzchnię.

Na koniec warto wspomnieć, że innymi, bardziej zaawansowanymi technicznie metodami czyszczenia produkcyjnych hal jest czyszczenie suchym lodem oraz suchą parą.

Materiał partnera