czyszczenie biurka

Czystość jako element budowania wizerunku firmy

Firmy, zwłaszcza te duże, inwestują często duże środki w budowę pozytywnego wizerunku. Ale przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że renomę firmy buduje się zaczynając od podstaw. Jedną z takich kluczowych rzeczy dla dobrego postrzegania firmy zarówno przez pracowników, jak i przez klientów jest czystość. Niby rzecz oczywista, że biura i inne pomieszczenia firmowe powinny być zawsze schludne i zadbane, nie zaszkodzi jednak o tym przypomnieć.

Regularne sprzątanie

W pomieszczeniach firmowych, biurach i innych, przebywa często jednocześnie wiele osób. Do niektórych miejsc przychodzą też osoby z zewnątrz np. dostawcy czy klienci. Nic więc dziwnego, że w takiej przestrzeni szybko robi się bałagan. Tylko regularne, codzienne sprzątanie pomieszczeń firmowych zapewni im reprezentacyjny wygląd oraz komfortowe warunki do pracy dla personelu firmy. Warto też pamiętać o tym, że polskie prawo nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakres usług sprzątania dostosowany jest zwykle do indywidualnych potrzeb danej firmy, w tym m.in. wielkości czyszczonej powierzchni, standardu biura czy innych czynników.  

Czynności rutynowe  

Do rutynowych, wykonywanych regularnie czynności należeć powinno ścieranie kurzów, który choć w mniejszych ilościach może nie być bardzo widoczny, to  może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości alergiczne, a nawet astmę. Jeśli w firmie są wykładziny lub dywany, konieczne jest ich regularne odkurzanie, inne powierzchnie powinny być myte z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Szczególną uwagę należy poświęcić utrzymaniu czystości w łazience oraz toalecie, nawet jeśli do tych miejsc nie zaglądają osoby spoza firmy. Jeśli zaniedba się tu regularnego, dokładnego sprzątania, łatwo w tych pomieszczeniach o rozprzestrzenianie się bakterii i chorób. Istotnym punktem harmonogramu sprzątania jest też regularne wyrzucanie śmieci. W przypadku nieopróżniania koszy może dojść do rozwoju grzybów i pleśni będących zagrożeniem dla zdrowia pracowników.

Czynności specjalistyczne

Utrzymanie czystości w firmie wymaga też czasem zwrócenia się o pomoc do fachowców posiadających odpowiedni sprzęt i środki np. do czyszczenia wykładzin na mokro, czyszczenia suchym lodem, czyszczenia mebli, mycia okien, czyszczenia elewacji czy czyszczenia kostki brukowej. Jak podkreśla nasz ekspert z firmy Inmago: tyko kompleksowe podejście do kwestii czystości zaowocuje pozytywnym wizerunkiem firmy oraz odpowiednim poziomem bezpieczeństwa i higieny pracy załogi przedsiębiorstwa. 

Materiał partnera