Czym zajmuje się poligrafia?

Poligrafia zajmuje się po prostu produkcją druku. Druk wynaleziono oficjalnie w wieku XV za sprawą Jana Gutenberga. Poligrafia była wówczas zajęciem niełatwym i żmudnym. Drukowano tylko książki, które były bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Dzisiaj drukowanie przeprowadzane jest na ogromną skalę. W profesjonalnych drukarniach wykorzystuje się kilka różnych technik druku.

Druk offsetowy

Druk offsetowy znajduje zastosowanie przede wszystkim przy większych nakładach – setkach i tysiącach egzemplarzy. Jego przygotowanie jest czasochłonne, ale zarazem bardzo opłacalne. Jakość otrzymanych materiałów jest bowiem doskonała, a dodatkowo pokusić się można o różnego rodzaju uszlachetnienia druku. Nie mniejszą popularnością cieszy się obecnie druk cyfrowy, który również ma sporo zalet. W tym przypadku liczyć można na wysoką jakość wydruków. Kolory są żywe i nasycone. Można też wykorzystać różnego rodzaju uszlachetnienia. Druk cyfrowy nie zajmuje zbyt wiele czasu i opłaca się nawet przy niezbyt dużych nakładach. Zajmuje się nim wiele drukarni – warto wspomnieć na przykład o lubelskiej drukarni Oferpress, oferującej różne rodzaje i formaty druku.

Druk rolowy

Druk rolowy z kolei to najlepszy sposób na uzyskanie taniego wydruku.  Druk cyfrowy czy offsetowy stosuje się na ogół przy nieco wyższych nakładach. Druk rolowy natomiast jest opłacalny nawet przy wydruku pojedynczych egzemplarzy. Ponadto jest to metoda bardzo szybka i niezwykle praktyczna. W tym przypadku wydrukowanie większej ilości materiałów nie zajmuje zbyt wiele czasu. Druk rolowy doskonale sprawdza się w przypadku druku ulotek, folderów czy gazetek promocyjnych różnego typu. Podstawowym elementem tego procesu jest sporych rozmiarów rola papieru zamocowana na maszynie. Druk ten nazywa się niekiedy także rotacyjnym oraz heatsetowym.

Druk wielkoformatowy (solwentowy)

Warto też wspomnieć o druku wielkoformatowym. To druk cyfrowy solwentowy lub lateksowy, który stosuje się do produkcji form drukowanych na papierze, materiale banerowym oraz innych nośnikach. W przypadku druku solwentowego wykorzystuje się ploter atramentowy, w którym zamiast klasycznych atramentów bazujących na wodzie, stosuje się specjalne atramenty solwentowe. Ich podstawą są rozpuszczalniki organiczne. W druku laserowym wykorzystuje się z kolei lateks, a więc koloidalny roztwór kauczuku naturalnego bądź syntetycznego w formie płynnej. Ten rodzaj druku jest uważany za bardziej ekologiczny niż solwentowy, ale jednocześnie jest nieco droższy.

Materiał partnera