polisa na życie

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie jest polisą, którą chroni nie tylko ciebie, ale również twoich bliskich. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwala na zabezpieczenie siebie oraz rodziny przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Wybierając odpowiednią ofertę, powinieneś kierować się przede wszystkim zakresem ochrony oraz sumą ubezpieczenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jak wybrać polisę na życie?

Ubezpieczenia na życie różnią się między sobą nie tylko ochroną finansową, ale również budowaniem kapitału dla dziecka czy możliwością inwestowania części wpłaconej składki. Do wyboru masz m.in. ubezpieczenie:

  • ochronne — w podstawowej wersji jedynym zdarzeniem, przed którym chroni ten rodzaj polisy, jest śmierć ubezpieczonego. Możliwe jest jednak rozszerzenie jej przez dokupienie odpowiednich dodatków,
  • posagowe — ten rodzaj polisy przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży. Polega na regularnych i dobrowolnych wpłatach, których suma zostanie wypłacona naszemu dziecku w jego 18 urodziny. Jest to dodatkowa możliwość ochrony finansowej dziecka w przypadku naszej śmierci,
  • ochronno-inwestycyjne — część składki jest inwestowana w ubezpieczenie kapitałowe,
  • ochronno-oszczędnościowe — cześć składki gromadzona jest na koncie i wypłacana na koniec umowy.

Zakres i suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia jest bardzo ważnym czynnikiem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, kupując polisę na życie, ponieważ to od niej zależy wysokość odszkodowania, jakie dostaniesz ty lub twoi bliscy. Jest zależna od wybranego rozszerzenia i waha się od 10 zł do nawet 1 mln zł. Jeżeli chodzi o zakres ochrony, masz do wyboru podstawową, która zabezpiecza wyłącznie przed śmiercią ubezpieczeniowego albo podstawową i rozszerzoną. Rozszerzeń zazwyczaj nie możesz kupować pojedynczo, a najczęstsze z nich to:

  • leczenie szpitalne,
  • operacja chirurgiczna,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • śmierć ubezpieczonego spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem lub wypadkiem komunikacyjnym,
  • poważnie zachorowanie,
  • rehabilitacja.

Dobór odpowiedniego ubezpieczenia na życie powinniśmy skonsultować ze specjalistami w tej dziedzinie takimi jak Agencja Ubezpieczeniowa „Piast”, która oferuje fachowe doradztwo przy wyborze każdego rodzaju polisy.

Przed wizytą w agencji dobrze jest przeprowadzić dokładną analizę swoich potrzeb. Pytania, jakie powinieneś sobie zadać to: Na jak długi okres potrzebuję ubezpieczenia? Jakiej ochrony potrzebuję? Jaka suma ubezpieczenia będzie dla mnie odpowiednia? Pozwoli to na wybór polisy dopasowanej do oczekiwań.

Materiał partnera