filamenty PLA

Czym się kierować przy wyborze filamentu do drukarki 3D?

Druk 3D już od dawna nie jest wyłącznie technologią dostępną dla specjalistów czy przemysłu. Bez względu jednak na to, czy wydruki wykonywane są profesjonalnie, czy też hobbystycznie, na ich jakość wpływają parametry drukarki oraz zastosowane filamenty. Poniżej skupiamy się więc na tym, jak wybrać odpowiedni filament do możliwości naszej drukarki 3D i naszych potrzeb. 

Znaczenie filamentu w wydrukach 3D

Wybór odpowiedniego filamentu do druku 3D zaraz po wyborze drukarki ma największy wpływ to, czy nasze wydruki będą udane. To właśnie od niego zależy to, czy nasze wydruki będą zawsze wychodziły. Jeśli będzie on poplątany, zgrubiony czy przebarwiony, albo co najgorsze o niejednolitym składzie to bardzo możliwe, że nasza praca związana z przygotowaniem drukarki oraz kodu pójdzie na marne. Dlatego też powinien być on dobierany ściśle względem określonych kryteriów.

Na co zwrócić uwagę wybierając filament do drukarek 3D?

Przy wyborze filamentu do drukarki 3D należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego urządzenia oraz jego możliwości dotyczących temperatury druku. Każdy filament ma bowiem inną temperaturę pracy, w której z postaci stałej przechodzi w plastyczną, pozwalającą tłoczyć go za  pomocą drukarki. Należy pamiętać, że jeśli chcemy drukować z takich materiałów jak ABS, ASA, HIPS czy PC konieczna jest komora oraz możliwość rozgrzania stołu roboczego do 100*C. Dlatego jeśli nie mamy potrzeby i konieczności, to PLA czy PET-G są idealnym rozwiązaniem dla naszego domowego druku.

Istotne jest także samo przeznaczenie wydruku. Jeśli przykładowo ma nim być zabawka dla dziecka to dobrany filament powinien być przede wszystkim pozbawiony toksycznych substancji oraz trwały. Dlatego też przy jego zakupie najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład w sklepie internetowym oferującym różnorodne filamenty do drukarek 3D Finnotech. Dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu będą oni w stanie dobrać odpowiedni rodzaj filamentu dla naszych potrzeb. 

Rodzaje filamentów 3D i ich przeznaczenie

Aby móc wybrać odpowiedni filament do drukarki 3D warto znać jego podstawowe rodzaje. Wśród najpopularniejszych materiałów tego typu możemy wspomnieć o ABS oraz PLA. Pierwszy z nich nie jest biodegradowalny oraz wymaga drukowania za jego pomocą w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ze względu na generowane opary i nieprzyjemny zapach. Cechuje się on jednak dużą odpornością mechaniczną oraz trwałością. 

Z kolei filament PLA to materiał biodegradowalny, za pomocą którego można drukować 3D nawet bez posiadania podgrzewanego stołu. Nieznaczną wadą tego materiału, jest to, że poddawanie go późniejszej obróbce bywa kłopotliwe. Wśród filamentów do drukarek 3D do użytku domowego warto wspomnieć o PET-G, który drukuje się podobnie łatwo do PLA, jest odporny chemicznie i estetyczny.

Pamiętajmy, żeby dobierać materiał do swoich potrzeb i możliwości. Oszczędzi nam to nieudanych wydruków oraz nieprzyjemnego zapachu w domu.

Materiał partnera