Pozioma prasa hydrauliczna

Czym się kierować podczas wyboru prasy hydraulicznej?

Zakup prasy hydraulicznej to ważna inwestycja, która wiąże się z jednorazowym, niemałym wydatkiem dla firmy, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Dzięki temu maszyna spełni zapotrzebowanie danego zakładu produkcyjnego, będzie dostosowana do jego specyfiki pracy, wydajna i ekonomiczna. Czym więc należy się kierować podczas wyboru prasy hydraulicznej? Na co warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy w artykule.

Parametry obrabianych materiałów

Decydując się na rodzaj prasy hydraulicznej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry obrabianych elementów oraz materiałów, z jakich są wykonane. Istotny jest rodzaj materiału, jego twardość, grubość oraz wymiary części. Inna maszyna będzie bowiem potrzebna do obróbki plastycznej bardzo długich prętów, a inna – grubych arkuszy blach.

Co więcej, w ofercie producentów pras hydraulicznych takich, jak UltraPras znajdziesz modele, które z łatwością dostosujesz także do oczekiwanej skali produkcji w Twoim zakładzie. Ważne, by uwzględnić przy tym takie parametry urządzenia, jak siła nacisku, prędkość pracy oraz powtarzalność detali umożliwiająca sprawną produkcję.

Rodzaj napędu i budowa

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze prasy hydraulicznej, jest rodzaj napędu. Powinien być on ściśle dopasowany do charakteru wykonywanych w zakładzie czy warsztacie prac. Obrabiarki mogą być napędzane w sposób manualny (ręczny lub nożny), elektryczny lub hydrauliczno-pneumatyczny (przy pomocy kompresora). Na możliwości obróbcze konkretnych elementów wpływ ma także budowa maszyny.

Najczęściej spotykane modele to pionowe oraz poziome prasy hydrauliczne (bokserki), a także takie, które umożliwiają szybką zmianę pozycji. Warto zwrócić uwagę również na parametry materiałów, z jakich zbudowana jest prasa. Im bardziej wymagające detale przeznaczone są do obróbki, tym twardsza powinna być stal konstrukcyjna wykorzystana do produkcji ramy maszyny.

Dodatkowe wyposażenie

Na koniec warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie pras. Jest to bardzo istotny czynnik, szczególnie jeśli poszukujesz urządzenia uniwersalnego, wspomagającego zróżnicowane procesy produkcyjne. Wielu producentów obrabiarek do metalu poza opcjonalnymi narzędziami oferuje również indywidualne dostosowanie maszyny. Dzięki temu zostanie ona stworzona według żądanych parametrów, co zoptymalizuje jej pracę zgodnie ze specyfiką oraz zapotrzebowaniem danego zakładu.

Materiał partnera