Czym sa systemy freecoolingu agregat wody

Czym są systemy freecoolingu?

Systemy freecoolingu są często wykorzystywane w instalacjach chłodniczych używanych w przemyśle. Stosowanie ich pomaga redukować koszty energii elektrycznej, przyczyniając się do sporych oszczędności. Czym są systemy freecoolingu? Na jakiej zasadzie działają? Dowiedz się, jak sprawdza się w naszej strefie klimatycznej i ile można oszczędzić w skali roku, stosując takie rozwiązanie?

Jak działają systemy freecoolingu?

System freecoolingu działa na zasadzie chłodzenia cieczy roboczej z wykorzystaniem chłodnego powietrza z zewnątrz. Stosuje się go w sprężarkowych agregatach wody ziębniczej. System ten jest energooszczędny, ponieważ wykorzystuje do chłodzenia nieograniczony i bezpłatny zasób naturalny, jakim jest powietrze.

Freecooling znajduje zastosowanie przede wszystkim w:

  • chłodzeniu procesowym – np. przy procesach przemysłowych albo w serwerowniach,
  • klimatyzacji komfortu – np. w pomieszczeniach, które wymagają stałego chłodzenia ze względu na duże obciążenia, takie jak: oświetlenie lub duża liczba ludzi.

W umiarkowanej strefie klimatycznej zakres temperatur pozwala z powodzeniem stosować systemy freecoolingu przez 8-10 miesięcy w roku. W pozostałym okresie można korzystać z dwóch trybów:

  • bez freecoolingu – wtedy do chłodzenia wykorzystuje się tylko agregat chłodniczy,
  • freecooling częściowy – w sezonie przejściowym wykorzystuje się częściowo chłodne powietrze z zewnątrz, a częściowo agregat chłodniczy.

Ile można oszczędzić, stosując freecooling?

W klimacie umiarkowanym stosowanie systemów freecoolingu pozwala poczynić oszczędności sięgające nawet 80 procent w skali roku. Sama inwestycja zwraca się w ciągu 12-16 miesięcy. Niewątpliwą zaletą stosowania tego rozwiązania jest też prostota konstrukcji i jej bezobsługowość.

Warto jednak zaznaczyć, że aby zmaksymalizować poziom oszczędności, konieczne jest wykonanie projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i warunków przedsiębiorstwa. Powinien go wykonać doświadczony fachowiec, który uwzględni proces technologiczny i specyfikę miejsca realizacji. Kompleksową usługę obejmującą przygotowanie projektu oraz wykonanie instalacji chłodniczej oferuje firma Termo Technika z siedzibą w Krakowie. Ich fachowe doradztwo pomaga dobrać do każdej firmy rozwiązanie optymalne.

Dobrze dobrana instalacja chłodnicza z systemem freecoolingu ma ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Każdy przedsiębiorca, który szuka oszczędności, powinien wziąć pod uwagę zainwestowanie w instalację chłodniczą z freecoolingiem.

Materiał partnera