jazda konna

Czym są strzemiona do jazdy konno?

Strzemię jest rodzajem sprzętu jeździeckiego pomagającego jeźdźcom usiąść na koniu i zachować w czasie jazdy na nim równowagę.

Strzemiona wynalezione zostały już w IV wieku przez nomadów, co zmieniło strategię operacji wojskowych i szybko rozprzestrzeniło się na całym świecie. Strzemiona są przypinane do siodła poprzez skórzane paski zwane przystułami. Niektórzy historycy są zdania, że strzemiona wynaleziono w Chinach. Najstarsze strzemię pochodzi z roku 302.

Nowoczesne strzemiona na ogół mają formę metalowych pierścieni z pętelką służącą do zawieszenia na siodle. Dolna część standardowego strzemienia jest płaska i posiada gumową uszczelką zapewniającą butom jeźdźca odpowiednią przyczepność. Strzemiona jeździeckie zawiesza się za pomocą puślisk. To paski ze skóry lub innego materiału, które umożliwiają dostosowanie odległości pomiędzy siodłem a strzemieniem w zależności od tego, jak długie są nogi jeźdźca. Wynalezienie strzemion było prawdziwym przełomem, gdyż pozwoliło jeźdźcom utrzymać się w siodle. Stąd też szybko zaczęły się one rozprzestrzeniać po świecie.

Okazuje się, że wybór strzemion jest zadaniem bardzo trudnym. Dostępne obecnie na rynku strzemiona różnią się od siebie głównie budową i funkcjonalnością. Spore znaczenie ma dyscyplina w jeździectwie, do której są przeznaczone. Klasyczne strzemiona westernowe są dość duże, skórzane i ciężkie. Z kolei strzemiona ujeżdżeniowe to modele wykonane ze stali nierdzewnej w formie stożka. Kluczowe znaczenie ma także wybór odpowiedniego rozmiaru strzemion. Nieodpowiedni rozmiar powodować może dyskomfort i ból, a przy tym zagrażać bezpieczeństwu jeźdźca.

Strzemiona produkowane są głównie z tworzywa sztucznego lub metalu. Te plastikowe są oczywiście lżejsze i wygodniejsze dla konta. Dodatkowo w zimie nie zamarzają. Są też wygodniejsze niż strzemiona metalowe. Trzeba jednak zakupić produkty najwyższej jakości. Strzemiona tanie niestety pod wpływem niskich temperatur czy uderzeń mogą łatwo pękać. Są też osoby, dla których strzemiona plastikowe są zbyt lekkie. Nie są one polecane również początkującym jeźdźcom. Strzemiona metalowe są o wiele cięższe i nie każdy koń je akceptuje. Trenujący jeźdźcy często jednak decydują się na ich zakup, bo większa waga stanowi dodatkowy czynnik stabilności pozycji nóg.

Strzemiona bywają wyposażone w szeroką bądź wąską wkładkę. Wkładki szerokie umożliwiają pozbycie się z kostek i kolan napięcia. Są odpowiednie dla osób o większej wadze. W praktyce strzemiona z szeroką wkładką to na ogół modele plastikowe. Dodatkowo wkładka  może być ukośna, prosta, karbowana czy gładka. Wkładki ustawione pod kątem pozwalają szybko uzyskać stopie odpowiednią pozycję. Nie są przy tym odpowiednie dla  osób początkujących. Do nauki najlepsze są strzemiona z wkładkami prostymi. Wkładki karbowane są wygodniejsze, bo stopa się na nich nie ślizga.

Strzemiona mają różnorodny kształt – bywają proste, ukośne, okrągłe, w formie gruszki itd. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. strzemiona bezpieczne, które w czasie upadku “otwierają się”.