specjalizowane przyrzady ustawcze funkcje

Czym są specjalizowane przyrządy ustawcze i jakie pełnią funkcje?

Przyrządy ustawczo-pomiarowe to grupa urządzeń niezbędnych w każdym zakładzie obróbki mechanicznej do profesjonalnego pomiaru i ustawienia narzędzia. Dzięki mikrometrycznej dokładności umożliwiają pomiar i ustawianie nawet najbardziej nietypowych narzędzi z niezwykłą precyzją. Zapewniają tym samym skrócenie czasów międzyoperacyjnych, szybsze przygotowanie procesu produkcji, a także kontrolę narzędzi i bezpieczeństwo procesu obróbki. Wśród wielu niezastąpionych urządzeń ustawczych dostępne są przyrządy specjalizowane. Przeczytaj, czym się wyróżniają i jakie mają zadania.

Czym są przyrządy ustawczo-pomiarowe, w paru zdaniach? 

Przyrządy ustawczo-pomiarowe wykorzystując system obróbki obrazu, służą do pomiaru narzędzi skrawających. Dzięki dokładnie pomierzonym narzędziom możliwa jest precyzyjna obróbka, zarówno w produkcji wielkoseryjnej, jak i jednostkowej. Zwiększa się tempo oraz efektywność pracy, a także dokładność procesów, która eliminuje wadliwe serie produktów. Wyposażenie zakładu produkcyjnego w wysokiej klasy przyrządy ustawczo-pomiarowe zapobiega wielu problemom, które mogą zaważyć na jakości i tempie pracy oraz narazić przedsiębiorstwo na nieprzewidziane wydatki na nowe wyposażenie. Są to między innymi:

  • występowanie kolizje na maszynie,
  • przedwczesne zużywanie się części,
  • wykrycie wadliwych lub źle zregenerowanych narzędzi.

Przyrządy specjalizowane do zadań specjalnych

Wiele skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie procesów prowadzonych jest specjalistycznymi narzędziami. Współczesna mechanika wymaga wyjątkowej precyzji obróbki mierzonej w tysięcznych częściach milimetra. Do takiej dokładności niezbędne są perfekcyjnie przygotowane narzędzia. Dobrym przykładem przyrządu specjalizowanego jest ergonomiczny przyrząd do pomiaru i ustawiania narzędzi „zenit” z technologią obróbki obrazu przystosowany do pomiaru i ustawiania głowic frezerskich. Szczególnie przydaje się do ustawiania głowic czołowych, kątowych do obróbki wykańczającej. Innym urządzeniem wykorzystywanym głównie w motoryzacji jest specjalizowany przyrząd do pomiaru, ustawiania i kontroli frezów do obróbki wałów korbowych Gemini. Pozwala on na łatwą wymianę i ustawienie kaset oraz umożliwia pomiar bicia promieniowego i osiowego ostrzy. W przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wykorzystywane są rozwiertaki nastawne i głowice dogładzające pomocny jest przyrząd „reamCheck” z mackami pomiarowymi i konikiem. Z pełnym przeglądem urządzeń ustawczo-pomiarowych można zapoznać się na stronie producenta przyrządów do pomiaru narzędzi skrawających Zoller.

Materiał partnera