magazyny powietrza zbiorniki sprezonego powietrza

Czym są magazyny powietrza i jakie jest ich przeznaczenie?

W miejscach, w których pobór powietrza jest nierównomierny lub specyfika zakładu pracy uniemożliwia dostarczenie jego odpowiedniej ilości, ratunkiem stało się wykorzystanie sprężonego powietrza. Tego typu powietrze magazynowane jest w specjalnych zbiornikach pod o wiele wyższym ciśnieniem niż ciśnienie atmosferyczne, w których przechowywane jest do czasu okresu wysokiego zapotrzebowania. Czym charakteryzują się magazyny powietrza i gdzie znajdują zastosowanie?

Magazyny powietrza – co to jest?

Magazyny powietrza inaczej nazywane zbiornikami to bardzo istotna część wielu systemów dystrybucji sprężonego powietrza. Ich działanie polega na wtłoczeniu powietrza pod ciśnieniem za pomocą kompresora, a następnie szczelnego zamknięcia gazu w specjalnie przystosowanych zbiornikach ciśnieniowych. Pojemniki sprężonego powietrza głównie wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie ma miejsce nierównomierny pobór powietrza, ale również niezbędne są w branżach, w których występują znaczne problemy z jego spadkami.

– W zależności od charakteru poboru powietrza, wydajności sprężarki oraz docelowego przeznaczenia, zarówno wielkość, jak i właściwości zbiornika muszą być dobrze dopasowane.  Pojemniki powinny być także dobrane do wydajności kompresora, a co więcej, aby zapewnić mu wydajne i prawidłowe działanie, montaż magazynów powietrza powinien zostać wykonany z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi przez doświadczonych fachowców.

– mówi przedstawiciel firmy ASTRO z Gdyni zajmującej się montażem magazynów powietrza.

Jakie zastosowanie mają zbiorniki sprężonego powietrza?

Pojemniki ciśnieniowe ze sprężonym powietrzem przede wszystkim przeznaczone są do stabilizacji ciśnienia w sieci oraz do dostarczenia gazu, w sytuacjach, w których występują jego spadki, które mogłyby nieść za sobą negatywne skutki dla funkcjonowania całego systemu. Z tego względu używane są w zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, lakierniczych lub stolarskich, a co więcej dobrze sprawdzają się do zasilania narzędzi pneumatycznych. Dzięki temu, że magazyny powietrza poddawane są specjalistycznym zabiegom, takim jak malowanie proszkowe czy galwanizacja, wykazują wysoką odporność na korozję, dlatego też znajdują zastosowanie w miejscach, w których mogłyby być narażone na niekorzystne warunki, m.in. podczas nurkowania.

Materiał partnera