winda

Czym różnią się dźwigi towarowe od osobowych?

Dźwigi towarowe i osobowe, zwane także windami, są wykorzystywane w różnych celach. Różnią się jednak nie tylko typem, ale też budową. W zależności od wariantu są stosowane odpowiednie mechanizmy, a detale i najważniejsze elementy są wykonywane w inny sposób. Różnice te bez problemu zauważają przedsiębiorstwa specjalizujące się w ich produkcji i montażu. Czy dźwig osobowy to, to samo co żuraw budowlany?

Dźwig towarowy – czym jest?

Dźwigi towarowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do przewozu towarów o różnych rozmiarach i wadze. Co ważne – ich zastosowanie jest ściśle określone. Najważniejszą różnicą jest brak możliwości poruszania się nimi przez ludzi – do wnętrza nie mają wstępu żadne osoby.

Sterowanie nimi odbywa się z zewnątrz, przy wykorzystaniu odpowiedniego panelu sterującego – wyjaśnia ekspert z firmy Elektromechanika Dźwigowa Paw-Lift Marcin Wiśniewski.

Sama konstrukcja windy najczęściej jest niewielka – wynika to z faktu, że ma ona przewozić przedmioty, a nie osoby. Na rynku są oczywiście dostępne dźwigi osobowo-towarowe, które umożliwiają jednoczesne przewożenie towarów i ludzi. Wszystkie windy towarowe umożliwiają przewożenie załadunku o określonej wadze. Jej przekroczenie może stanowić zagrożenie dla użytkujących ją osób.

To, co łączy oba typy wind, to fakt, że poruszają się one wzdłuż sztywnych pionowych prowadnic lub delikatnie nachylonych w stosunku do pionu.

Dźwig osobowy – czym się wyróżnia?

Dźwig osobowy jest potocznie nazywany windą. Pod tym pojęciem należy rozumieć urządzenie przemieszczające się wzdłuż prowadnic pionowych, które pozwala przewieźć pasażerów w wybranym kierunku. W zależności od wybranego wariantu może ona działać za pomocą napędu hydraulicznego lub elektrycznego. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom osobówek, warto regularnie przeprowadzać serwis wind i sprawdzać ich prawidłowe działanie.

Dźwigi osobowe są najczęściej montowane w szybie dźwigowym, a ich wnętrze jest wzbogacone o panel sterowania. Umożliwia on wybieranie pięter czy też otwieranie/zamykanie drzwi. W przypadku wind osobowych ważną rolę pełni udźwig (maksymalna waga przewożonych osób i towarów) – najczęściej jest on określony, za pomocą liczy osób, które mogą jednocześnie w niej przebywać, ale na tabliczce informacyjnej znajduje się również maksymalne obciążenie wagowe.

To, co wyróżnia jeszcze windę osobową to fakt, że można w niej również przewozić towary, choć nie zawsze jest to wskazane. Możliwości tej nie ma w przypadku wind towarowych – w obiekcie tym pod żadnym pozorem nie może znaleźć się człowiek.

Materiał partnera