wiata-rowerowa

Czym powinna charakteryzować się wiata rowerowa?

Wiata rowerowa jest przydatnym elementem infrastruktury dla wszystkich rowerzystów. W przypadku pojawienia się niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak: opady śniegu czy deszczu, pozwala na pozostawienie roweru pod szczelnym dachem bez narażenia pojazdu na nieprzyjemności. Przed wyborem wiaty rowerowej należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jakich? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Z czego wykonuje się wiaty rowerowe?

Bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonana jest wiata rowerowa. Najczęściej są to: stal czarna, stal nierdzewna bądź aluminium, z których dwa ostatnie są bardzo trwałe pod względem korozji. Są droższe niż stal czarna, ale dłużej zachowują swoje walory estetyczne. W przypadku zakupu wiaty rowerowej wykonanej ze stali czarnej należy zwrócić uwagę, czy jest ona cynkowana ogniowo i malowana proszkowo. Zabieg ten zapewnia ochronę stali przed korozją w możliwie długim czasie i jest o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem niż cynkowanie galwaniczne.

Na czym polega funkcjonalność wiaty rowerowej?

Wiata rowerowa powinna być wyposażona w rynny, których brak może spowodować zacieki i znacznie obniżyć estetykę wiaty. Z powodu przelewania się wody z dachu w niekontrolowany sposób dochodzi do szybkiego rdzewienia i zmniejszenia się funkcjonalności wiaty rowerowej. Jeżeli jesteśmy przy funkcjonalności, odpowiednia wiata powinna mieć wystarczającą ilość miejsca, aby pomieścić określoną liczbę rowerów. Aby walory użytkowe były jak najwyższe, należy dobrać odpowiednie parametry wiaty – jej dach nie powinien być krótszy niż 1900 mm, a wysokość być wygodna dla użytkowników i nie przeszkadzać w sprawnym wstawianiu i wyjmowaniu pojazdów z mieszczących się wewnątrz wiaty stojaków na rowery, które dostępne są w ofercie firmy Calus-P.

Estetyka ważną cechą wiaty rowerowej

Równie ważny, co walor funkcjonalny, jest walor estetyczny każdej wiaty, ponieważ będzie ona miała zastosowanie w określonej przestrzeni. Warto ją dostosować do otoczenia lub zupełnie na odwrót – dobrać na zasadzie kontrastu, aby była formą wnoszącą ciekawe i odróżniające wartości estetyczne w porównaniu do istniejącego szarego otoczenia, jeżeli akurat w takim będzie ustawiona.

Sam montaż także wymaga profesjonalnego podejścia, ponieważ wiata rowerowa powinna mieć właściwe fundamenty. Należy sprawdzić, czy wiata rowerowa posiada dokumentację techniczną i projektową, które ułatwią zarówno montaż, jak i zgłoszenie inwestycji. Warto więc zadbać o gwarancję, aprobaty techniczne czy certyfikaty na powłokę, aby mieć, że zakupiona wiata będzie odpowiednim wyborem.

Materiał partnera