gumowanie

Na czym polega gumowanie bębnów?

Gumowanie to jedna z powszechnie stosowanych technologii, którą wykorzystuje się do zabezpieczania różnego rodzaju elementów instalacji przemysłowych. Dzięki pokryciu wybranych części powłoką ze specjalnej gumy zapewniamy większą odporność na uszkodzenia mechaniczne w różnych warunkach, przy różnych temperaturach, także w kontakcie z niektórymi substancjami chemicznymi, które bez zabezpieczenia byłyby szkodliwe lub powodowałyby korozję. Proces gumowania kojarzymy przede wszystkim z ciężkim przemysłem i budownictwem, jednak gumowaniu poddawane są także na przykład części maszyn fotograficznych, czy poligraficznych. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu jesteśmy w stanie wydłużyć żywotność elementów, które są narażone przede wszystkim na długotrwałe tarcie – czyli na przykład bębnów, elektrobębnów, czy rolek. Na czym polega gumowanie technologią oklejania na zimno?

Gumowanie bębnów – podstawy

Gumowanie bębnów w Polsce powinno być zgodne z obowiązującą normą PN-C/94144. Wszelkie zamówienia publiczne związane z gumowaniem bębnów również powinny opierać się o tę normę – mówi nam przedstawiciel firmy METTECH z Prochowic.

Wykonawca ma wówczas pewność, czego oczekuje zamawiający – a zleceniodawca na podstawie normy może sprawdzić, czy prace zostały wykonane należycie. Stosowane są dwie główne metody: oklejanie, czyli gumowanie na zimno oraz wulkanizację. Wszystkie wykorzystywane materiały powinny mieć odpowiednie atesty, dlatego należy stosować wyłącznie produkty najwyższej jakości, znanych i cenionych producentów. Grubość powłoki naniesionej na element jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb. Powłoki, które są stosowane, zawsze powinny być trudne w ścieraniu. Na życzenie klienta możliwe jest zastosowanie powłok, które są odporne na zapalenia, czy wytrzymałe na wysokie temperatury. Jeśli konieczne jest dobre odprowadzanie wody z elementów, stosowane są okładziny ryflowane. Przykładowy zakres remontu dla bębnów prezentuje się następująco: wstępna ocena stanu technicznego elementu, demontaż z czyszczeniem i myciem poszczególnych podzespołów, regeneracja wału bębna. Dodatkowo możliwa jest na przykład wymiana łożysk, regeneracja piast pod łożyska, czy dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne.

Zalety gumowania bębnów

Gumowanie bębnów, wałków, czy rolek zawsze ma za zadanie zwiększyć żywotność tych elementów, a tym samym żywotność całego urządzenia. Na gumowanych elementach nie zbierają się zanieczyszczenia, a co za tym idzie, praca urządzenia jest bardziej płynna. Zmniejsza się hałas i poślizg (na przykład między bębnem a pracującą taśmą).

Na koniec warto dodać, że wybierając odpowiednie elementy gumowane, warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca oferuje także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Choć proces gumowania zwiększa żywotność maszyn, nic nie jest przecież niezniszczalne.

Materiał partnera