druk

Na czym polega druk wielkoformatowy

Współczesna poligrafia pod względem rozwiązań technicznych niewiele już ma wspólnego z dawnym drukarstwem. Gwałtowny rozwój technik komputerowych, cyfryzacja procesów technologicznych, nowe, nieznane kiedyś materiały stwarzają takie możliwości, o jakich Gutenberg i jego uczniowie oraz ich naśladowcy nie mogli marzyć nawet w swych najśmielszych wyobrażeniach. Jeną z takich nowoczesnych technik jest druk wielkoformatowy.

Już sama nazwa niewątpliwie każdemu sugeruje, z czym mamy do czynienia, niemniej pojęcie o samej istocie druku wielkoformatowego dla zwykłego śmiertelnika jest czymś mglistym. Możemy się jedynie domyślać, że chodzi o wykonywanie druku na wielkich powierzchniach, nie wiemy jednak, jak to wygląda z technicznego punktu widzenia. Czym zatem jest druk wielkoformatowy?

Sucha, techniczna formuła mówi, że jest to solwentowy lub lateksowy druk cyfrowy stosowany do produkcji form drukowanych na materiale banerowym, foliowym lub papierze, a także na innych nośnikach. Omówmy obydwa rodzaje tego druku.

Druk solwentowy

To sposób druku w tzw. ploterze atramentowym, w którym zamiast typowych atramentów bazujących na wodzie, stosuje się atramenty solwentowe, których podstawę stanowią rozpuszczalniki organiczne – mówi nam przedstawiciel Drukarni Internetowej Prograf.24 z siedzibą we Wrocławiu. Ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami i mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Druk solwentowy można wykonywać na wszystkich podłożach z zawartością PVC i innych, nieprzyczepnych dla atramentów wodnych. Atramenty solwentowe są odporne na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki atmosferyczne, a pokryte nimi powierzchnie na ogół nie wymagają już dodatkowego laminowania. Atramenty solwentowe zawierają toksyczne rozpuszczalniki, stąd taż wykonywane przy ich pomocy druki można prezentować jedynie na otwartej przestrzeni. Ponieważ jednak druk solwentowy jest stosunkowo tani, stosuje się go dość powszechnie i dość często.

Druk lateksowy

Podstawę tego druku stanowi lateks, czyli koloidalny roztwór kauczuku naturalnego lub syntetycznego w postaci płynnej. Ten rodzaj druku to ekologiczna alternatywa dla druku solwentowego, aczkolwiek kilkakrotnie droższa. Niemniej druk ten ma bardzo istotne zalety, które mimo wysokiej jego ceny, czynią go bardzo atrakcyjnym:

  • dłuższa żywotność drukowanych materiałów
  • lepsza ostrość i szczegółowość druku
  • bezwonność, co pozwala na stosowanie zadrukowanych materiałów wewnątrz pomieszczeń.

A jakie jest zastosowanie druku wielkoformatowego? Jest to druk o bardzo wielu zastosowaniach, ogólnie można jednak powiedzieć, że służy on przede wszystkim celom reklamowym i dekoracyjnym. Może on mieć różne rozmiary, zazwyczaj w przedziale o szerokości od 155 cm do długości 50 m. Wykonuje się przy jego zastosowaniu banery reklamowe, plakaty, reprodukcje, naklejki, zdjęcia, fototapety, druki na płótnie, reprodukcje, plany, rysunki, projekty. Mówiąc jednym słowem: wszystko, co da się wydrukować i to na różnych podłożach.