Szkoda osobowa a odszkodowanie

Czym jest szkoda osobowa i jak uzyskać za nią odszkodowanie?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Takie sformułowanie idealnie wpasowuje się w pojęcie szkody osobowej. Jeśli z pewnych powodów doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym, masz możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Co właściwie zalicza się do szkód osobowych i w jakich konkretnie przypadkach przysługuje Ci za to rekompensata finansowa? Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Jakie sytuacje można nazwać szkodą osobową?

Zamierzasz ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu? Szkoda osobowa to pojęcie, które bez wątpienia musisz poznać. W zależności od sytuacji szkoda może być zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Szkoda spowodowana uszkodzeniem pewnej części ciała bądź dokuczliwym bólem będącym skutkiem jakiegoś zdarzenia ma tak zwany wymiar materialny.

Drugim rodzajem szkody osobowej jest szkoda niematerialna. Oznacza ona, że dana osoba doznała urazu psychicznego, jej stan zdrowia znacznie się pogorszył albo ma trwały uszczerbek na zdrowiu.

Do najpowszechniejszych przykładów szkód osobowych zalicza się:

  • skręcenia,
  • zwichnięcia,
  • złamania,
  • błędy medyczne,
  • urazy kręgosłupa,
  • przewlekłe kontuzje,
  • urazy psychiczne,
  • utratę dobra materialnego.

Dotyczy Cię któraś z tych sytuacji? W celu uzyskania należytego odszkodowania najlepiej skorzystać z usług fachowców. Możliwość taką oferuje Kancelaria Prawna LEXA PROTECT w Katowicach, która charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Odszkodowanie za szkodę osobową – komu przysługuje?

Najczęstszą przyczyną ubiegania się o odszkodowanie za szkodę osobową są wypadki spowodowane przez osoby trzecie. Może to wynikać z ich nieuwagi lub zaniedbania obowiązków danej osoby.

Ty lub bliska Ci osoba doznaliście urazu w pracy, który wynikał z niewłaściwego przystosowania warunków na stanowisku? W takiej sytuacji odpowiedzialność za szkody ponosi pracodawca.

Kolejnymi przykładami, w których może przysługiwać CI odszkodowanie, są wypadki na imprezach masowych, stłuczki drogowe czy urazy spowodowane niepoprawnie działającym urządzeniem.

Odszkodowanie za szkodę osobową można uzyskać również w przypadku błędu medycznego. Lekarz przypisał Ci nieodpowiednie leki? A może wykazał się wyjątkowym niedbalstwem, które doprowadziło do pogłębienia choroby. Odszkodowania za błędy personelu medycznego są zgłaszane do firm odszkodowawczych naprawdę często.

Pamiętaj jednak, że ubieganie się o odszkodowanie za szkodę osobową jest Twoim obowiązkiem. W tym celu zadbaj o jak najbardziej szczegółową dokumentację z opisu zdarzenia oraz zbierz świadków.

Materiał partnera