pojemnik kartonowy

Czym jest katalog FEFCO?

Nie ulega wątpliwości, że tektura to najczęściej wykorzystywany materiał do produkcji różnego rodzaju opakowań. Stosowane są one z powodzeniem niemal w każdej branży zarówno do przechowywania, jak i do magazynowania artykułów. Aby jednak mieć możliwość prostszego i szybszego wyboru właściwych pudełek, powstał katalog FEFCO, dzielący opakowania na poszczególne kategorie. Jak wygląda katalog pojemników z kartonu i jak prawidłowo go używać? Podpowiadamy.

Katalog FEFCO – co to właściwie jest?

FEFCO to skrót od Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule, czyli Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej, która w celu ujednolicenia rodzajów opakowań, stworzyła owy system klasyfikacji. Znajdują się w nim proste i przejrzyste symbole, które zastępują skomplikowane opisy konstrukcji oraz wariantów pudełek. Dzięki temu klienci w prosty sposób mogą zidentyfikować i wybrać zaklasyfikowane w katalogu artykuły dopasowane do ich potrzeb.

Z katalogiem FEFCO można zapoznać się na stronie producenta pojemników kartonowych Cross-Pack w Kępnie. W przystępnej formie będą tam zawarte informacje, między innymi takie jak wymiary pudeł podane w milimetrach, które oznaczone są w następującej kolejności: długość, która wyrażona jest literą L, szerokość (B) oraz wysokość (H).

Jak odczytać kategorie opakowań w katalogu FEFCO?

W systemie kategoryzowania opakowań z tektury znajdują się również wszelkie parametry i elementy konstrukcyjne pudełek. Wśród nich wyróżnione są oznaczenia odnoszące się do sposobu cięcia kartonów, rodzaju połączeń oraz typu uchwytów, kierunki fali, wymiary klap i sposoby składania pojemników.

FEFCO dzieli także opakowania na 8 podstawowych symboli, które przyporządkowują je do poszczególnych kategorii:

  • 0100 – tektura falista w rolkach lub arkuszach,
  • 0200 – pudełka klapowe, które łączy się za pomocą kleju, zszywacza lub taśmy klejącej,
  • 0300 – pojemniki składające się z dwóch lub większej ilości części, posiadające pokrywę i spód,
  • 0400 – pudła składane i tace, które mogą być wyposażone w uchwyty, okienka lub zamykania,
  • 0500 – opakowania wsuwane, które można w dowolnym kierunku wsuwać jedno w drugie,
  • 0600 – wytrzymałe pudełka odporne na uszkodzenia mechaniczne, składane z zastosowaniem zszywacza lub kleju,
  • 0700 – pudła jednoczęściowe, złożone.

W międzynarodowym katalogu opakowań stworzona została również kategoria 0900 oznaczająca elementy dodatkowe, np. wkładki, przekładki i kratownice wykorzystywane do oddzielania od siebie towarów, a tym samym zabezpieczania ich podczas transportu lub magazynowania.

Materiał partnera