Czym jest hot stamping opis techniki druku i zastosowanie

Czym jest hot stamping? – opis techniki druku i zastosowanie

Na pewno każdy chociaż raz zetknął się z wytworną wizytówką, na której lśniły złote lub srebrne litery czy też zdobienia. Podobny efekt widuje się na opakowaniach markowych perfum lub starannie wydanych książek. Wszystkie tego typu nadruki tworzone są z zastosowaniem hot stampingu. Ta technika jest coraz popularniejsza przy tworzeniu ekskluzywnych ulotek lub opakowań. Czym jest i na czym dokładnie polega?

Na czym polega technika hot stampingu?

Hot stamping, czyli wytłaczanie na gorąco, odbywa się za pomocą specjalnych matryc i stempli w celu uzyskania posrebrzanych lub pozłacanych wydruków. Konkretnie polega na nanoszeniu grafiki poprzez przenoszenie jej na folii z udziałem gorąca. Grawerowany na stemplu matrycowym obraz jest podgrzany do odpowiedniej temperatury, a potem przenoszony na folię, z którą przykłada się go do określonego miejsca. Temperatura w tym procesie jest bardzo istotna, albowiem to ona umożliwia wierne zaaplikowanie grafiki.

Tego rodzaju technika litograficzna stosowana jest w nowoczesnych drukarniach, takich jak EURODRUK, do sporządzania doskonałych jakościowo produktów. Należą do nich ekskluzywne wizytówki, opakowania lub elementy oprawy ważnych dokumentów, takich jak dyplomy czy prace naukowe. Spotykana jest również w przypadku eleganckich wydań książkowych.

Co jest potrzebne w procesie hot stampingu?

Najważniejsze elementy wykorzystywane w hot stampingu to matryce i folie. Te pierwsze wykonane są z gumy silikonowej bądź metalu. Mogą one być odlewane lub bezpośrednio formowane. Bardzo istotna jest ich zdolność do przenoszenia nawet najdrobniejszych szczegółów. Natomiast folie mogą mieć postać metalową i niemetaliczną. Mają one postać wielowarstwowych powłok, przenoszonych na drukowaną powierzchnię. Najczęściej używaną do tego procesu maszyną jest prasa.

Jakie korzyści daje używanie techniki hot stampingu?

Hot stamping w porównaniu do innych technik litograficznych ma liczne zalety. Przede wszystkim jest to wysoka elastyczność, jeśli chodzi materiały, do których się ją stosuje. Głównie chodzi o różne rodzaje tworzyw sztucznych. Ponadto efekty wyglądają wyjątkowo estetycznie i są trwałe.

Ponadto hot stamping jest wygodniejszy od innych technik, bo jest tak zwaną metodą suchą. Oznacza to, że jest przyjazny dla środowiska i łatwiejszy w obsłudze. Nie wymaga mieszania farb w celu uzyskania dobrego efektu. Aparatura, za pomocą której obsługiwana jest ta technika, może być obsługiwana ręcznie i nie jest to zbyt trudne.  

Materiał partnera