chemia medyczna

Czym jest chemia medyczna?

Farmacja, kosmetologia i ziołolecznictwo w jednym? To i jeszcze więcej obejmuje swoim zasięgiem chemia medyczna, czyli interdyscyplinarny dział nauk, cieszący się coraz większym uznaniem i popularnością. To także nazwa kierunku studiów, który coraz częściej można spotkać na największych polskich uniwersytetach publicznych. Czym dokładnie zajmuje się chemia medyczna?

Chemia medyczna – czym jest?  

Chemia medyczna to jeden z działów chemii. Ma zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej, ochronie zdrowia oraz w obszarach związanych z szeroko pojmowaną kosmetologią. Jej charakter jest międzydyscyplinarny, ponieważ łączy ze sobą wiedzę farmakologiczną, toksykologiczną, biochemiczną oraz aspekty fizjologii człowieka.

Czym dokładnie zajmuje się chemia medyczna?

Obejmuje ona zagadnienia chemii organicznej i nieorganicznej, analizy chemicznej, farmakodynamiki, farmakogenomiki, farmakokinetyki i biologii medycznej. Studenci, którzy chcą zgłębiać tajniki chemii medycznej, mogą poszerzać wiedzę w kontekście polimerów w medycynie, enzymologii, chemii żywności, chemii kosmetycznej, medycyny molekularnej itd. Analizują materiał biologiczny i uczą się oddziaływać na materiał genetyczny określonymi substancjami.

Cały ten zakres wiedzy jest niezbędny w kontekście zagadnień projektowania nowych specyfików, modyfikacji tych już wytwarzanych oraz syntezie leków generycznych. Specjaliści z tej dziedziny pośrednio dążą do tego, by poprzez doskonalenie składu specyfików zdrowotnych, eliminować różnego typu skutki uboczne występujące po kontakcie z danym medykamentem.

Ponadto chemia medyczna zajmuje się problematyką indukowanych działaniem leków mechanizmów przekazywania informacji wewnątrzkomórkowej, struktury białek w aspekcie działania leków, analizy zależności strukturalnej leków (QSAR), analizy właściwości biologicznych farmaceutyków, a wreszcie miejsc działania enzymów, receptorów i kwasów nukleinowych.

Studia chemii medycznej – czy warto?

Studiując chemię medyczną, otrzymuje się interdyscyplinarne wykształcenie ukierunkowane zwłaszcza na nauki ścisłe i przyrodnicze. Ale nie tylko, bo poza wiedzą zyskuje się wiele możliwości zawodowych.

Coraz więcej firm, w tym drogeria chemiczna ALCHE, koncentruje się na sprzedaży szeroko pojmowanych produktów chemicznych do laboratoriów, gabinetów lekarskich oraz weterynaryjnych. Natomiast preparaty chemii medycznej dostarczane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i do dużych ośrodków przemysłowych.

Obok przedmiotów podstawowych, takich jak chemia analityczna czy nawet matematyka, zdobywa się kompetencje z obszarów kierunkowych i medycznych. Absolwenci znajdują natomiast zatrudnienie w przemyśle biomedycznym, biotechnologicznym i farmaceutycznym.

Materiał partnera