Czym charakteryzuje się węgiel orzech?

Liczne odmiany węgla od lat zajmują najwyższe miejsca na liście najpowszechniej wykorzystywanych materiałów opałowych. Pod względem parametrów użytkowych zdecydowanie najlepiej wypada węgiel kamienny, który posiada wyższą wartość energetyczną od węgla brunatnego. Sam węgiel kamienny dostępny jest w kilku odmianach. Jakie właściwości posiada jedna z nich, czyli orzech?

Czym jest węgiel typu orzech?

Jak już wspomniano na wstępie, orzech jest jednym z sortymentów węgla kamiennego. Jeśli chodzi o stopień granulacji tej odmiany, to wyróżnia się tu grube ziarna wielkości od 20 do 80 mm. W trakcie procesu spalania orzech charakteryzuje się wyjątkowo jasnym płomieniem o znacznej długości, a także niską emisją popiołu. Na uwagę zasługuje również fakt, iż ta odmiana węgla zawiera stosunkowo niewiele siarki.

Węgiel orzech – zalety

Z czego wynika niesłabnąca popularność orzecha jako materiału opałowego? Do największych atutów tej odmiany węgla należy:

  • Wysoka wydajność – orzech charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co oznacza, że opalany nim piec w szybkim tempie się nagrzeje i przez dłuższy czas utrzyma odpowiednią temperaturę, co pozwoli ograniczyć ilość wykorzystywanego paliwa, a to z kolei oznacza oszczędności dla domowego budżetu.
  • Wygoda użytkowania – węgiel typu orzech łatwo się pali i zapewnia odpowiednią temperaturę w instalacjach grzewczych, a do tego generuje stosunkowo niewiele zanieczyszczeń, co jest istotne nie tylko ze względu na komfort użytkowania tego paliwa, ale również z uwagi na kwestie ekologiczne.
  • Wszechstronne zastosowanie – orzech można wykorzystywać zarówno w standardowych domowych urządzeniach grzewczych, np. w kotle zasypowym czy kominku, jak i w piecach przemysłowych. Nie ma również problemu z mieszaniem tego węgla z innym opałem.

Podsumowując: odpowiednio dobrany węgiel orzech to paliwo bezpieczne, wygodne i zapewniające wysoką efektywność, a do tego dostępne w atrakcyjnych cenach w porównaniu do innych sortymentów, np. kostki.

Jak wybrać dobry orzech?

Aby w pełni wykorzystać potencjał grzewczy węgla typu orzech, warto wybierać wysokiej jakości paliwo, które zapewni efektywne spalanie i mniejsze zużycie opału. Najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych, renomowanych dostawców. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na sposób pakowania węgla. Przykładowo w asortymencie sklepu firmy Węglo Smyk znajdziemy orzech w opakowaniach po 25 kg. Specjalne worki wyposażone w system mikrowentylacji ułatwią nie tylko transport, ale też składowanie węgla, pozwalając na zachowanie jego parametrów użytkowych na dłużej. Oprócz tego orzech jest również dostępny luzem oraz na paletach.

Materiał partnera