lakierowanie

Czym charakteryzuje się lakierowanie hydrodynamiczne?

Technologie lakiernicze rozwijają się w kierunku coraz większej wydajności lakieru, szybkości prac oraz trwałości powłoki. Jedną z metod, która łączy w sobie te wszystkie zalety, jest lakierowanie hydrodynamiczne. Na tym polega i do czego się je wykorzystuje? Jakie ma przewagi nad innymi technikami nanoszenia lakieru? Oto wszystko, co warto wiedzieć o lakierowaniu hydrodynamicznym.

Na czym polega lakierowanie hydrodynamiczne?

Jest wiele metod nanoszenia lakieru na powierzchnie. Tą, którą zajmiemy się w tym tekście, jest lakierowanie hydrodynamiczne. Specjalista z firmy Severt Polska opowie, na czym polega ta technika:

Lakierowanie hydrodynamiczne polega na rozpylaniu lakieru pod wysokim ciśnieniem. Używa się do tego agregatu wyposażonego w dyszę. Ciśnienie sprawia, że lakier nie jest nanoszony warstwami, tak jak podczas malowania pędzlem, lecz ma postać drobnych, mikroskopijnych kropelek, które osiadają na lakierowanej powierzchni.

Analogiczną metodą można nanosić także farby i inne powłoki. Lakierowanie i malowanie hydrodynamiczne mają wiele zalet. Zastosowanie dyszy pozwala nanosić lakier bardzo szybko, a jednocześnie warstwa jest cienka, jednorodna i idealnie gładka, krycie zaś bardzo dokładne. Dzięki temu technika ta pozwala oszczędzić materiał, a uzyskany efekt jest trwały, szybko schnie i pozostaje niepodatny na odpryskiwanie.

Zastosowania lakierowania hydrodynamicznego

Lakierowanie hydrodynamiczne może być stosowane wszędzie tam, gdzie ważna jest wysoka jakość powłoki lakierniczej, a jednocześnie liczy się czas. Szczególnie opłacalna zarówno pod względem wykorzystania materiałów, jak i czasu okazuje się podczas pokrywania lakierem dużych powierzchni.

Lakierowaniu hydrodynamicznemu można poddawać wielkogabarytowe elementy o nieregularnych kształtach, takie jak np.: elementy nadwozia samochodów, obudowy maszyn przemysłowych, pojazdy i maszyny rolnicze, przyczepy, blacha, kaloryfery, felgi, ogrodzenia i inne. Zastosowań jest bardzo dużo. Praktycznie na każdej rzecz, którą da się lakierować, można utworzyć powłokę przy użyciu agregatu hydrodynamicznego.

Zastosowania lakierowania hydrodynamicznego nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia warstw lakierniczych na elementach metalowych. Agregaty umożliwiają rozpylanie także innych preparatów, takich jak farby różnego rodzaju czy bejce. Dzięki temu urządzenia te pozwalają na tworzenie powłok ochronnych, malarskich i lakierniczych na drewnie (meblach, elementach konstrukcji budynków), elewacjach i ścianach wewnętrznych w szybkim tempie i z bardzo dobrym efektem.

Materiał partnera