druk cyfrowy

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Nowoczesna poligrafia, czerpiąc wiele doświadczeń z klasycznego drukarstwa, dysponuje bardzo szerokimi możliwościami. Współczesne technologie drukarskie dają wręcz nieograniczone możliwości szybkiego druku na różnych podłożach. Szczególnie zawdzięczamy to technice cyfrowej. Czym się charakteryzuje druk cyfrowy? Warto przeczytać i uporządkować swoją wiedzę.

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to dość ogólne pojęcie określające techniki drukarskie, w których wykorzystuje się elektrofotograficzne maszyny drukarskie. Są to urządzenia drukujące na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. A więc można określić, że drukowanie cyfrowe to metoda otrzymywania odbitek na nośnikach materialnych bezpośrednio z danych cyfrowych. Znaczącym jest fakt, że każdej pojedynczej odbitce odpowiada jeden zestaw danych cyfrowych. Dzięki temu każda z nich może (jeśli jest taki zamysł) różnić się szczegółami, co często wykorzystywane jest przy wydrukach personalizowanych. Od strony technicznej drukowanie cyfrowe wymaga maszyny drukującej oraz komputera ze specjalnym oprogramowaniem. Z możliwościami tego typu druku zapoznać się można na stronie internetowej drukarni PrintShop Kuźnia z Wrocławia.

Zalety druku cyfrowego

Informacje o końcu druku offsetowego, w momencie szybkiego rozkwitu druku cyfrowego były zdecydowanie przedwczesne. Obie techniki doskonale sobie radzą i na dodatek czerpią wzajemne korzyści ze swego rozwoju. Nie mniej jednak druk cyfrowy stał się najpopularniejszą, najszybszą i najtańszą metodą poligraficzną. Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga żadnych nośników pośrednich, a jedynie przygotowania projektu cyfrowego i przeniesienia go do maszyn drukarskiej. Technika cyfrowa umożliwia wykonywanie wysokiej jakości druku wielkoformatowego, drukowanie dużych nakładów, ale też personalizację pojedynczego wydruku. Może być wykorzystywany do projektów o różnych podłożach i gramaturach oraz do druku na różnych przedmiotach użytkowych i reklamowych. Znakomicie sprawdza się przy drukowaniu: wizytówek, ulotek jednostronnych i dwustronnych, naklejek papierowych i foliowych, folderów i katalogów, etykiet papierowych i samoprzylepnych, kalendarzy i planerów.

Do najważniejszych zalet druku cyfrowego zaliczyć należy:

  • niski koszt druku w przypadku zamówień w niskim nakładzie,
  • szybki czas realizacji od stworzenia projektu do otrzymania odbitki,
  • wysoka jakość druku zarówno czarnego, jak i kolorowego,
  • możliwość personalizacji wydruku poprzez zamianę danych osobowych na dyplomach, zaproszeniach, notesach itp.
Materiał partnera