płytki

Czym charakteryzują się płyty kanalikowe?

Tworzywa sztuczne, takie polipropylen znajdują bardzo szeroki zastosowanie w praktycznie każdej branży przemysłu. Jednym z takich zastosowań, któremu poświęcony jest ten artykuł, jest produkcja tzw. płyt kanalikowych.

Czym jest płyta kanalikowa?

Płyta kanalikowa, nazywana również płytą komorową, to polipropylenowa płyta, która s1)a strukturą przypomina karton – przez jej wnętrze przechodzą podłużne kanały, osadzone jeden obok drugiego. Takie rozwiązanie niesie za sobą kilka pozytywnych konsekwencji.

– Przede wszystkim płyty kanalikowe odznaczają się dużą lekkością – mówi przedstawiciel firmy DiA, specjalizującej się w dystrybucji szerokiej gamy produktów z tworzyw sztucznych – Wnętrze płyty stanowi w większości powietrze, a nie poliproylen, co powoduje, że produkty te są łatwe w transporcie i montażu w większe konstrukcje. Druga sprawa to obniżona cena w stosunku do materiałów o jednolitej, zwartej strukturze. Jednocześnie płyty kanalikowe zachowują wysoką sztywność, co kwalifikuje je do użytku w najróżniejszych celach. mogą być one stosowane między innymi w budownictwie jako płyty izolacyjne, elementy konstrukcyjne, bądź też nośniki reklam wielkoformatowych.

Pozostałe zalety płyt kanalikowych to bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe (m.in. wilgoć). To czyni je materiałem bezpiecznym, mogącym występować w roli ochrony dla wrażliwych instalacji. Płyty mogą być barwione w masie, tj. barwnik może zostać dodany do nieutwardzonego polipropylenu, z którego następnie zostanie wytworzona płyta, bądź też malowane kolorami z systemów RAL lub Pantone.

Do czego służą płyty kanalikowe?

Powiedzieliśmy, że płyty znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Mogą one występować między innymi w charakterze:

  • Opakowań wielokrotnego użytku, stosowanych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i innych.
  • Płyt konstrukcyjnych i ochronnych do ścian i podłóg
  • Tablic informacyjnych, szyldów i innych nośników reklamy o różnych formatach
  • Ochrony przesyłach transportowanych i magazynowych na paletach, zabezpieczenia ruchomych elementów w urządzeniach
  • Izolacji cieplnej budynków oraz izolacji termicznej urządzeń generujących wysokie i niskie temperatury.
  • Osłonek na drzewa

Zastosowanie płyty kanalikowej zależy w dużej mierze od jej parametrów, między innymi grubości – cienkie płyty odznaczają się większą elastycznością i mogą z powodzeniem zastępować tekturę wykorzystywaną np. do produkcji teczek i innych materiałów biurowych.

Materiał partnera