linia galwaniczna

Czym charakteryzują się linie galwaniczne?

Galwanostegia, potocznie nazywana galwanizacją, to wszelkie metody wytwarzania powłok ochronnych na różnego rodzaju materiałach, najczęściej metalach. W dużych zakładach produkcyjnych procesy te wykonywane są przez specjalistyczne linia galwaniczne.

Czym jest linia galwaniczna

-Linia galwaniczna to nic inne jak zespół połączonych ze sobą urządzeń, przeznaczonych do wykonywania kolejnych etapów w procesie galwanizacji. Urządzenia te mogą być obsługiwane ręcznie lub współpracować ze sobą w sposób półautomatyczny bądź całkowicie automatyczny – wyjaśnia specjalista firmy Matusewicz.

Z czego składa się linia galwaniczna?

Typowa linia galwaniczna składa się z:

  • Systemu transportu – to główny element całej linii. Jest to tor jezdny na którym umieszczone są transportery – zadaniem systemu jest, zgodnie z jego nazwą, transportowanie elementów poddawanych galwanizacji do kolejnych wanien procesowych oraz płuczek. Wyposażane są one w rozwiązania napędowe, które zapewniają płynność pracy oraz precyzyjne pozycjonowanie.
  • Wanny galwaniczne – wykonywane są z tworzyw sztucznych, takich polichlorek winylu lub polietylen. Dodatkowo posiadają one wzmocnienia pod postacią stalowych elementów zabezpieczonych antykorozyjnie, a także izolację termiczną, jeśli wymagany proces wymaga wysoki temperatur.
  • Pomost obsługowy – przebiega na całej długości linii, wykorzystywany jest do obsługi wanien. Wykonywane są z odpowiednio zabezpieczonej stali.
  • Stanowisko załadunku i rozładunku – wchodzą w skład zautomatyzowanych linii galwanicznych, dzięki nim nie ma potrzeba ręcznego umieszczania elementów do galwanizacji w transporterach oraz ich rozładowania po zakończeniu całego procesu. Jednym z popularniejszych rozwiązań są stanowiska załadunku pod postacią wózka z systemem ryglowania w pozycji odkładania lub pobierania wsadów przez transporter
  • Suszarki – na koniec procesu galwanizacji wszystkie elementy muszą zostać osuszone. Suszarki wykorzystywane w tym celu mają formę komory, które otwierają się i zamykają na czas suszenia. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest szybsze pozbycie się wilgoci, wysuszone elementy od razu nadają się do użytku.

Pozostałe urządzenia

Do przeprowadzenia procesu galwanizacji potrzebne są również inne urządzenia, nie wchodzące bezpośrednio w skład linii galwanicznej. Najważniejsze z nich są elektrody odpowiedzialne za dostarczanie energii elektrycznej niezbędnej do zachodzenia reakcji elektrochemicznej, w czasie której powstaje powłoka galwaniczna. Pozostałe urządzenia to między innymi system wentylacji linii galwaniczne, filtry, pompki, grzałki, nagrzewnice.