ksiądz

Czym charakteryzują się alby kapłańskie?

Alba to element stroju, który nakłada na siebie kapłan, aby odprawić mszę świętą. Nie jest to ani zwykłe ubranie, ani elegancki mundur. Zgodnie z tradycją Kościoła rzymskokatolickiego, szaty liturgiczne mają głęboko symboliczne znaczenie. Wyrażają gotowość na wejście w transcendentny wymiar wiary, przywołując obecność Ojca, Syna i Ducha  Świętego.

Co symbolizuje alba kapłańska?

Alba to długa, prosta tunika z rękawami. Wywodzi się z tuniki, którą w starożytnym Rzymie  nosili zarówno niewolnicy, jak i ludzie wolni, kobiety i mężczyźni. Tuniki różniły się krojem, jakością materiału oraz zdobieniami, jednak w podstawowym wymiarze – był to strój dla wszystkich. Ten uniwersalizm widać i w dzisiejszym Kościele – albę noszą kapłani, lecz także diakoni i lektorzy. Czasem dzieci pierwszokomunijne. Można powiedzieć, że alba wyraża powszechne braterstwo w Chrystusie.

Alba kapłańska wyraża także czystość duszy, a raczej jej pragnienie, które kapłan przedstawia Bogu. Czystość serca nie jest bowiem jakością, którą człowiek może po prostu wypracować. Własny wysiłek ma znaczenie, lecz w większym stopniu to rezultat przyjaźni z Bogiem, który, jako jedyny, ma moc oczyszczenia serca.

Albę można przepasać cingulum – sznurkiem symbolizującym umiarkowanie. Na to kapłan nakłada stułę (symbol udziału we władzy kapłańskiej Chrystusa) oraz  ornaty. Te ostatnie, w zależności od święta lub pory roku liturgicznego, są: białe, zielone, czerwone lub złote, a w III niedzielę Adwentu oraz IV niedzielę Wielkiego Postu – różowe. Piękne szaty liturgicznie można kupić m.in. w sklepie internetowym MB Szaty Liturgiczne.

Praktyczny wymiar stroju kapłańskiego

Ważny jest także praktyczny wymiar kapłańskiego stroju. Ksiądz wkłada go na siebie przy różnej pogodzie – od upału, do mrozu. Czasem liturgia odprawiana jest przy ołtarzu polowym, na otwartej przestrzeni. Zazwyczaj jednak msza św. odprawiana jest w kościele, lecz może to być uroczy, lecz mały i duszny kościółek, albo wręcz przeciwnie – olbrzymia i słabo ogrzewana bazylika.

Z tej racji alby kapłańskie powinny być uszyte z dobrej jakości materiałów: naturalnych, oddychających, takich, które nie powodują alergii. Dobrze, jeżeli dostępna jest także alba kapłańska z polaru – na pewno przyda się, gdy temperatura powietrza jest niska.

Można też mówić o pewnego rodzaju modzie, a przynajmniej o upodobaniach, jeśli chodzi o strój kapłański. Kapłani mają do wyboru: alby francuskie, rzymskie, z golfem lub stójką wokół szyi. Spód alby może być gładki, taki jak całość stroju, albo ozdobiony wstawką firankową.

Materiał partnera