Obuwie BHP

Czy za brak obuwia BHP można dostać mandat?

Obuwie BHP sprawdza się nawet w wymagających warunkach. Chroni między innymi przed wilgocią, urazami oraz wysokimi temperaturami. Noszenie go ma z pewnością wiele zalet, ale czy jest konieczne? I czy w przypadku jego braku można ponieść nieprzyjemne konsekwencje? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków związanych z obuwiem BHP.

Obuwie BHP a przepisy

Jedną z funkcji obuwia ochronnego jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Obowiązek jego noszenia jest określony przez zasady BHP. Buty tego typu ma za zadanie zapewnić pracodawca, ale co się dzieje w przypadku, kiedy o to nie zadba albo zatrudnieni nie korzystają z nich podczas wykonywania powierzonych im obowiązków?

Otóż konsekwencje może ponieść każda ze stron, w zależności od tego, kto ponosi odpowiedzialność za niedopatrzenie związane z obuwiem BHP. W przypadku pracodawców kara może polegać na konieczności zapłacenia mandatu, którego wysokość określa się w tysiącach złotych. Sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy na terenie zakładu pracy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika i będzie to spowodowane brakiem butów ochronnych. Wówczas możliwa jest nawet kara pozbawienia wolności. Jeśli chodzi natomiast o pracowników, konsekwencją niekorzystania obuwia BHP jest z reguły brak możliwości wykonywania pracy, a nawet zwolnienie z danego stanowiska, jeśli sytuacja się powtarza. Możliwe jest również wymierzenie przez zatrudniającego kary pieniężnej.

Dlaczego noszenie obuwia BHP jest tak ważne?

Zadaniem zatrudniającego jest zapewnienie swoim podwładnym bezpieczeństwa w miejscu pracy. Niektóre zawody wiążą się ze szczególnym zagrożeniem, które dotyczy na przykład bardzo niskich lub wysokich temperatur, dużej wilgotności, śliskich powierzchni czy ciężkich obiektów. Bagatelizowanie obowiązku noszenia butów ochronnych może mieć zatem poważne konsekwencje związane nie tylko z karami, ale przede wszystkim z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia pracowników. Poza tym nie wystarczy zadbać o jakiekolwiek obuwie BHP, musi być ono wysokiej jakości. Buty tego typu można znaleźć w specjalistycznych sklepach, na przykład w AMW Odzież Robocza. Obuwie powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów, tak aby mogło służyć przez długi czas nawet w trudnych warunkach. Bardzo istotne jest również dopasowanie rodzaju butów do konkretnego zawodu, warto zatem zapoznać się z ofertą dystrybutorów i wybrać produkty, które zapewnią możliwie jak największą ochronę na danym stanowisku.

Materiał partnera