Wózek masztowy paletowy

Czy wózki masztowe podlegają pod UDT?

Wózki paletowe z masztami to jedne z najpopularniejszych urządzeń, które można spotkać w zakładach produkcyjnych, magazynach lub centrach logistycznych. Dzięki nim wszelkie prace przeładunkowe i magazynowe można wykonać o wiele szybciej oraz bez żadnego wysiłku. Czy takie paleciaki podlegają jednak dozorowi technicznemu? Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy.

Definicja wózków wysokiego podnoszenia

Przede wszystkim trzeba precyzyjnie określić, czym są wózki masztowe. Urządzenia te należą do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych, a więc takich, które pozwalają na podnoszenie i składowanie ładunków (niekoniecznie znajdujących się na paletach). Tego typu wózki są wyposażone w specjalne dodatki (np. platformę, widły, chwytaki), ułatwiające manipulowanie ładunkami. Paleciaki wysokiego podnoszenia mogą być napędzane za pomocą różnych mechanizmów, np. hydraulicznego czy elektrycznego, ale mogą także działać dzięki sile ludzkich mięśni. Rozróżnienie paleciaków masztowych z napędem mechanicznym i ręcznym jest kluczowe dla prawidłowej interpretacji przepisów związanych z dozorem technicznym.

Przepisy dotyczące wózków masztowych

Urząd Dozoru Technicznego sprawuje nadzór nad wózkami paletowymi masztowymi, jednak tylko tymi, które posiadają mechaniczny napęd podnoszenia. Wynika to z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, gdzie wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia zostały zakwalifikowane do urządzeń, których zadaniem jest przemieszczanie na ograniczoną odległość ładunków bądź osób. Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego określono, jakim formom dozoru podlegają jezdniowe wózki podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (dozór pełny lub ograniczony, w zależności od modelu).

Pracownik firmy Tor-Industries z branży dźwignicowej podkreśla: Paletowe wózki z masztami z napędem ręcznym nie są objęte dozorem technicznym. Takie wózki także w wymierny sposób wspierają realizację zadań przeładunkowo-magazynowych, lecz ich odpowiedniki elektryczne pozwalają skuteczniej wykonywać prace o większej intensywności. W związku z tym wózki elektryczne lepiej sprawdzają się np. w dużych halach, gdzie występuje konieczność transportowania towarów na spore odległości.

Klienci rozglądający się za paleciakami masztowymi powinni więc wziąć pod uwagę, że zakup urządzenia z napędem mechanicznym oznacza konieczność dopełnienia obowiązków wynikających z dozoru technicznego. Natomiast paleciaki wysokiego podnoszenia z napędem ręcznym nie podlegają pod UDT.

Materiał partnera