sałata oświetlona lampami LED

Czy światło LED może służyć do doświetlania roślin?

Doświetlanie roślin bywa konieczne w okresach, gdy występuje deficyt naturalnego światła. Rolnicy i ogrodnicy prowadzący całoroczne uprawy szklarniowe stają więc przed koniecznością zakupu odpowiednich lamp. Wiele osób zastanawia się, czy zyskująca na popularności technologia LED może posłużyć do doświetlania upraw. Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Korzyści z zastosowania oświetlenia LED

Oświetlenie LED zyskuje coraz większą popularność. W technologię tą wyposażane są klasyczne żarówki, podręczne lampki, czy samochodowe reflektory. Znajduje zastosowanie przy oświetlaniu wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, boisk piłkarskich czy też hal sportowych. Coraz częściej stosowana jest również w systemach doświetlania upraw szklarniowych lub prowadzonych wewnątrz pomieszczeń.

Dzięki doświetlaniu LED rośliny gromadzą większą ilość asymilatów, co sprzyja zwiększaniu masy i wybarwieniu. Takie duże i dojrzałe plony są cenione przez klientów, mogą zatem osiągać wyższe ceny. Co więcej, dostępne są nawet w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość warzyw i owoców jest importowana z krajów o cieplejszym klimacie. Dojrzewają one zazwyczaj już podczas transportu, a ich smak i barwa nie są tak dobre, jak w przypadku zbioru tych w pełni dojrzałych. Dobrej jakości oświetlenie zapewni też poprawę gęstości, a także objętości uprawy.

Koszt oświetlenia LED

Instalacja oświetlenia LED w szklarni może wiązać się co prawda ze stosunkowo wysokimi kosztami, jednakże inwestycja ta zwróci się w ciągu kilku lat. Cena zależna będzie od rodzaju uprawy, jej specyficznych wymagań oświetleniowych, a przede wszystkim od powierzchni szklarni. Oświetlenie w technologii LED zużywa o wiele mniej energii niż klasyczne lampy sodowe. Oszczędności mogą wynieść nawet 40%, co przy rosnących cenach energii elektrycznej z pewnością jest ważną kwestią.

Jakie lampy LED wybrać do doświetlania roślin?

Rośliny w minimalnym stopniu absorbują światło o barwie żółtej. Potrzebują za to fal o krótszej i dłuższej długości, odbieranych przez ludzkie oczy jako niebieskie, czerwone lub fioletowe. Taka barwa może być męcząca dla wzroku osób pracujących przy uprawie. Najlepiej więc wybrać lampy umożliwiające zapewnienie optymalnego dla roślin widma, dające jednocześnie światło o barwie przyjaznej dla oczu. Takie oprawy można kupić m.in. u producenta oświetlenia do uprawy roślin, jakim jest firma Perfand Led. Oferuje ona specjalistyczne oprawy Horti, które emitują światło wizualnie zbliżone do naturalnego, wzbogacone o spektrum niezbędnych dla roślin długości fal. Co więcej, wyposażone są w system modulacji światła, umożliwiający zachowanie najwyższej wydajności produkcji, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii.

Materiał partnera