Ozonowanie pomieszczeń

Czy ozonowanie pomieszczeń zabezpiecza przed koronawirusem?

Ludzie próbują walczyć z koronawirusem na różne sposoby. Zabezpieczają się nie tylko wewnątrz organizmu za pomocą szczepionek, ale również zwalczają go w środowisku odpowiednimi metodami. Dobrym pomysłem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia koronawirusa okazuje się ozonowanie pomieszczeń. Dzięki właściwościom utleniającym ozon usuwa wszelkie wirusy, bakterie oraz grzyby. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego ozonowanie jest tak ważne.

Ozon likwiduje bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, a także inne zanieczyszczenia. Doskonale radzi sobie również z alergenami oraz wszelkimi drobnoustrojami, jakie najczęściej znajdują się w pomieszczeniach. Z tego powodu jego stosowanie jest bardzo istotne. Nie tylko likwiduje zarazki chorobotwórcze, ale także poprawia jakość powietrza.

Jak działa ozon?

Ozon występuje w postaci gazu. Jest to odmiana tlenu, wyróżniająca się silnymi właściwościami utleniającymi. Utlenianie prowadzi do uszkodzenia ścianek komórkowych wszelkich drobnoustrojów, a następnie do ich zniszczenia. Pracownik firmy sprzątającej PerfectAnn mówi: Trudno jednoznacznie określić czas, jaki należy poświęcić na ozonowanie pomieszczenia. Zazwyczaj odbywa się to od 3 do 5 godzin. Po upływie ok. 30 minut od zakończenia ozonowania w pomieszczeniu ulatnia się gaz, który pozostawia po sobie świeże powietrze. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni do ozonowania, dlatego warto to zadanie zlecić specjalistom.

Dużą zaletę ozonu stanowi to, że działa on zarówno na widoczne powierzchnie, jak i na trudno dostępne przestrzenie. Dociera bowiem nawet do tapicerek mebli, ścian czy pościeli. Dzięki temu można liczyć na skuteczne odświeżenie pomieszczenia i znajdujących się w nim przedmiotów.

Ozonowanie a ochrona przed koronawirusem

Ozon usuwa z powietrza różne wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia, dlatego jak najbardziej jest wskazany w walce z koronawirusem. Nie można zdać się jedynie na jego działanie i należy pamiętać również o innych sposobach ochrony przed zachorowaniem. Ozonowanie pomieszczeń jest jak najbardziej bezpieczne dla ludzi i zwierząt, dlatego warto je wykonywać niezależnie od tego, czy ochroni przed koronawirusem czy nie. Ozon usuwa z powietrza wiele szkodliwych zarazków, więc może zabezpieczać przed wieloma innymi chorobami.

Badania pokazują jednak, że ozonowanie jest w stanie zabezpieczyć przed wirusem SARS-CoV-2. Aby go unieszkodliwić, wystarczy użyć ozon o koncentracji na poziomie 0,05-0,1 ppm. Warto pamiętać, że takie stężenie jest bezpieczne dla ludzi, dlatego jak najbardziej można w ten sposób ozonować pomieszczenia domu czy mieszkania, a także obiektów użyteczności publicznej.

Materiał partnera