Prowadzenie księgowości

Czy opłaca się samodzielnie prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy bez względu na branżę oraz wielkość firmy. Do wyboru są dwie opcje – samodzielne prowadzenie księgowości, bądź skorzystanie z profesjonalnych usług biura rachunkowego. Zanim podejmiemy decyzję o formie prowadzenie księgowości warto sprawdzić, czy lepszą opcją jest skorzystanie z usług księgowych, czy samodzielne prowadzenie rozliczeń.

Czym jest księgowość?

Głównym zadaniem księgowości jest prowadzenie ewidencji stanu rzeczywistego posiadanych części składowych majątku przedsiębiorstwa. Oznacza to, że obsługa księgowa obejmuje przede wszystkim rejestrację wszelkich zdarzeń gospodarczych, które wpływają na zmianę stanu majątku przedsiębiorstwa. Jest to nic innego jak gromadzenie informacji o wydatkach oraz wpływach finansowych. Informacje te są gromadzone na specjalnych kontach Księgi Przychodów i Rozchodów. Prowadzenie księgowości jest dość szczegółowym działaniem. W zależności od podmiotu gospodarczego istnieje obowiązek prowadzenia księgowości pełnej lub uproszczonej. Poza samym ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych obejmuje również rozliczanie składek z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz sporządzanie deklaracji podatkowych, a nawet zgłaszanie nowych pracowników do ZUS.

Co trzeba wiedzieć prowadząc samodzielnie księgowość?

Obszar działania księgowości jest dość szeroki. Dlatego, aby poprawnie, a przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi prowadzić samodzielnie księgowość w firmie, należy posiadać podstawową wiedzę zakresu księgowości oraz być zaznajomionym z przepisami, które często są aktualizowane. Ponadto do profesjonalnego prowadzenia księgowości w firmie niezbędne może się okazać oprogramowanie komputerowe. Należy mieć na uwadze, że konieczne jest sporządzanie na koniec miesiąca wydruku zapisów dotyczących działań finansowych przedsiębiorstwa. Trzeba również pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy, o składaniu deklaracji VAT, opłacaniu składek ZUS oraz odpowiednie przechowywanie Księgi Przychodów i Rozchodów.

Profesjonalne biuro rachunkowe

W przypadku braku wystarczającej wiedzy z zakresu księgowości lepszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Biuro rachunkowe Galant posiada wykwalifikowany personel oraz specjalistyczne programy księgowe, dzięki którym możliwe jest szybkie i prawidłowe dokonywanie zapisów zdarzeń finansowych. Ponadto korzystając z obsługi księgowej zyskujemy pewność, że bez względu na rodzaj prowadzonej księgowości, wszystkie obowiązki przedsiębiorstwa w zakresie rozliczeń z ZUSem będą dopełnione. Biura rachunkowe oferują swoje usługi zarówno małym firmom, jak i dużym korporacjom.

Materiał partnera