czarter jachtu bez patentu

Czy można wyczarterować jacht bez patentu?

Kiedyś osoby bez uprawnień do prowadzenia łodzi motorowych mogły pływać wyłącznie jeśli posiadały znajomego z patentem lub wynajęły sternika. Aktualnie, dzięki złagodzonym przepisom, każda osoba dorosła ma możliwość wynająć i spróbować samodzielnie poprowadzić np. jacht motorowy. Łodzie dostępne bez patentu muszą spełniać jednak pewne wymagania, a sternik przejść podstawowy kurs obsługi łodzi motorowej.

Wynajem jachtu bez uprawnień?

Czarter jachtów bez patentu jest możliwy już od wielu lat, ale nadal nie wszyscy o tym wiedzą. Sterować łodzią może każda osoba dorosła za okazaniem dokumentu tożsamości. Wiele osób, które chcą zacząć przygodę z żeglarstwem, obawia się, że nie poradzi sobie z manewrowaniem w porcie oraz prowadzeniem łodzi w trakcie rejsu. Wynajem niektórych łodzi jest dostępny dla wszystkich klientów dzięki przepisom określającym parametry budowy i wyposażenia łodzi, które mogą być udostępniane do czarteru bez uprawnień. Osoba, która planuje wynająć łódź, powinna jednak przejść krótkie szkolenie z bezpieczeństwa i obsługi jachtu podczas rejsu. Chociaż na początku są to jedynie podstawowe, niezbędne czynności, z czasem każdy nabiera wprawy i tym samym pewności siebie. To wystarczy, aby zaszczepić w sobie bakcyla do żeglarstwa.

Jakimi jachtami można sterować bez patentu?

Mimo że czarter jachtu bez patentu jest możliwy, nie każdy model jest do tego przeznaczony. Parametry jachtów możliwych do wynajęcia bez uprawnień są określone przez przepisy ustawy o żegludze śródlądowej. Według tych zasad ogólnodostępne jachty, którymi może sterować każdy, także bez uprawnień, mogą mieć maksymalnie 13 metrów długości oraz silnik do 75 kW mocy. Pływanie, oraz manewrowanie w portach wspomnianymi jednostkami jest stosunkowo łatwe do opanowania.

Ekspert z firmy Jachttravel.pl sugeruje:

„Dobrym wyborem na początek przygody z żeglowaniem jest łódź typu Futura 40 Grand Horizon. Jacht ten jest wyposażony w system sterów strumieniowych 5kW na dziobie i na rufie. Obsługa jachtu nawet bez patentu jest intuicyjna, a sterowanie jest precyzyjne i łatwe do kontrolowania. Przed wypłynięciem w rejs każdy przechodzi kurs z naszym bosmanem”.

O czym należy pamiętać podczas żeglowania bez patentu?

Przede wszystkim żeglowanie bez patentu nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów obowiązujących w ruchu wodnym. Mimo że na początku czarteru przyszły sternik uzyskuje podstawową wiedzę, warto dodatkowo zapoznać się z regułami, jakie panują wśród doświadczonych sterników np. kwestie pierwszeństwa.

Sterowanie jachtem można dość łatwo opanować, ale wynajmując łódź, trzeba pamiętać, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także za całą załogę oraz sprzęt. Nie spożywaj alkoholu podczas rejsu. Koniecznie pamiętaj o kamizelkach ratunkowych, szczególnie jeśli na pokładzie znajdują się dzieci. Aby nie uszkodzić wynajętego sprzętu, korzystaj z plotera lub innego dostępnego sprzętu GPS i omijaj mielizny oraz kamienie.

Materiał partnera