Tresura dorosłego psa

Czy da się wytresować dorosłego psa?

Posiadanie psa potrafi dać ogromną radość – przekonują się o tym wszyscy ci, którzy zdecydowali się na mieszkanie z czworonogiem. Niestety odpowiednie wychowanie pupila nie zawsze okazuje się zadaniem łatwym do zrealizowania. Co, jeśli nie uda tego zrobić bądź nie mieliśmy takiej możliwości, kiedy pies był jeszcze szczenięciem? Czy można wytresować dorosłego psa?

Jakie psy potrzebują tresury?

Potrzeba wytresowania swojego pupila pojawia się u wielu właścicieli psiaków. Zazwyczaj tresurze poddawane są psy jeszcze bardzo młode, bo takie zwierzaki nie mają jeszcze wyrobionych określonych zachowań, a jak wiadomo, z nawykami trudno jest walczyć. Psy młody szybciej nabywają potrzebne umiejętności, bo nie zdążyły jeszcze wypracować swoich reakcji na określone zdarzenia.

Jednak bardzo często dochodzi do sytuacji, w której do szkół dla psów zgłaszają się właściciele starszych zwierzaków. Potrzeba tresury dorosłego psa wynika często z faktu, że zwierzęta są adoptowane w późnym wieku. Nowy właściciel takiego czworonoga nie miał tak naprawdę okazji, by móc go nauczyć niezbędnych umiejętności. Czasami też po prostu orientujemy się, że nie wytresowaliśmy naszego pupila w odpowiedni sposób i trzeba by to zmienić.

Tresura – czy wiek psa ma jakiekolwiek znaczenie?

Czy dorosłego psa można jeszcze odpowiednio wychować? Czy tylko młode psy mogą być poddawane tresurze? Wszelkie wątpliwości z tym związane rozwiewa ekspert z firmy Szkolenie Psów Tomasz Piotrowski z Mińska Mazowieckiego:

Wielu właścicieli psów zwraca się do naszego centrum szkoleniowego z pytaniem o to, czy pomimo tego, że ich czworonóg ma już za sobą kilka lat życia, uda nam się nauczyć go potrzebnych zachowań. Wydaje się, że w przypadku zwierząt, które nabyły już określone nawyki, tresura nie ma najmniejszego sensu. Na szczęście jest to błędne przypuszczenie.

A więc nawet te psy, które mają już kilka lat, mogą być poddawane tresurze. Wiek ma oczywiście w przypadku szkolenia czworonogów, znaczenie, ale nie jest czynnikiem wykluczającym możliwość tresury psa. Młode zwierzaki szybciej i łatwiej przyswajają nowe umiejętności, natomiast także starsze psy potrafią się uczyć.

To, czy uda nam się nauczyć swojego pupila pewnych zachowań, zależy od kilku kwestii, a przede wszystkim od tego, czy będziemy mieli na to dobry sposób, czy nas pies będzie tego chciał i jak dużo zaangażowania w to włożymy. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki charakter ma nasz psiak i jaka jest nasza relacja z nim. A pamiętajmy – odpowiednia relacja ze zwierzęciem, opierającą się na wzajemnym zaufaniu, jest niezwykle istotna.

Materiał partnera