oploty na kable

Czy cena oplotu na kable wpływa na jakość produktu?

Czy droższe oploty na kable zawsze będą lepsze? W pewnym sensie tak. Na cenę oplotu wpływa koszt jego wyprodukowania, a więc głównie rodzaj materiału, z którego został wykonany, konstrukcja, a także średnica. Najtańsze oploty to te wykonane z poliestru, najdroższe są oploty metalowe i metalizowane. Kupując oplot na przewody, nie należy jednak kierować się wyłącznie jego ceną, ale przeznaczeniem. Drogi oplot nie zawsze jest potrzebny.

Tanie oploty do uniwersalnych zastosowań

W większości zastosowań domowych i biurowych wystarczającym rozwiązaniem są tanie oploty poliestrowe. Obecnie należą do wykorzystywanych najczęściej, co wynika nie tylko z ich atrakcyjnej ceny. Plecionki z włókien poliestrowych pozwalają w łatwy sposób uporządkować przewody i zapewniają im dobrą ochronę w pomieszczeniach. Dostępne są w szerokim zakresie średnic i bogatej gamie kolorystycznej, w związku z czym każdy bez trudu może znaleźć właściwe rozwiązanie dla siebie. Oprócz standardowych oplotów PET, produkowane są również wersje o zwiększonej rozciągliwości, które pozwalają zamknąć w wiązce nie tylko kable, ale też większe wtyczki, złączki itd. Ciekawą propozycję stanowią gęsto tkane oploty typu Clean Cut, które nie rozplątują się na końcach, ale jednocześnie mają mniejszy zakres dopasowań do średnic wiązki.

Droższe oploty do zadań specjalnych

W sytuacji, gdy wiązka przewodów może być narażona na oddziaływanie trudnych warunków w związku z miejscem użytkowania, konieczne może okazać się użycie mocniejszego, a zarazem droższego oplotu. Za przykład niech posłużą chociażby odporne na wysokie temperatury oploty do przewodów samochodowych, produkowane z włókien szklanych nasączonych żywicami. Oploty Insultherm chronią kable w temperaturze dochodzącej 650oC, mają też bardzo wysoką odporność mechaniczną, nie dziwi więc cena zdecydowanie wyższa niż zwykłych plecionek – opowiada nasz rozmówca z portalu internetowego porzadekwkablach.pl.

Na cenę oplotu może wpływać też jego konstrukcja. Nieco droższe od plecionek, które montujemy na kablach przez wsunięcie, są oploty otwierane: samozamykające i zamykane na rzep. Takie zabezpieczenia są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, pozwalają też na szybkie dodanie lub odjęcie konkretnego kabla z wiązki. Oprócz nich dostępny jest jeszcze jeden ciekawy rodzaj oplotu, a mianowicie polietylenowe taśmy spiralne. Oploty spiralne mogą być stosowane w szerokim zakresie średnic wiązki i nadają się do wielorazowego użytku, co czyni z nich doskonałe akcesorium pomocnicze dla elektryków i monterów sieci informatycznych.

Cena oplotu świadczy nie tyle o jego jakości, ile o rodzaju i możliwości wykorzystania. Do typowych zastosowań w pomieszczeniach zwykle wystarczą zwykłe oploty poliestrowe, zaś wybór droższych, a więc bardziej funkcjonalnych plecionek to propozycja dla profesjonalistów.

Materiał partnera