Do jakich celów używa się nagrzewnicy na olej przepracowany?

Czemu służy nagrzewnica na olej przepracowany?

Olej przepracowany to inaczej olej odpadowy lub zużyty. Nazywamy tak wszystkie oleje smarownicze bądź przemysłowe niezdatne do wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Podlegają one odzyskowi oraz regeneracji, między innymi poprzez ponowne wykorzystywanie ich jako paliwa do nagrzewnic. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czemu służy nagrzewnica na olej przepracowany?

Nagrzewnica jest urządzeniem służącym do ogrzewania powietrza. Przeznaczona jest do ocieplania pomieszczeń o zróżnicowanych powierzchniach, takich jak magazyny, szklarnie, hale oraz warsztaty, a nawet namioty i kościoły. Przydaje się także tam, gdzie instalacja grzewcza nie może zostać założona lub uległa poważnemu uszkodzeniu. Specyficznym rodzajem nagrzewnic są nagrzewnice na olej przepracowany. Czemu służą i jak działają?

Nagrzewnice olejowe

Omawiany typ nagrzewnic jest jednym z rodzajów nagrzewnic olejowych. Źródłem ciepła jest w nich olej opałowy, który wtryskiwany jest przez dyszę paliwową do komory spalania. W ten sposób podgrzewa on powietrze przepływające przez nagrzewnicę. Nagrzewnice olejowe dzielą się na nagrzewnice wymiennikowe oraz bezwymiennikowe. Pierwsze posiadają zamkniętą komorę spalania oraz system odprowadzania spalin na zewnątrz, przez co spaliny odseparowywane są od ogrzewanego powietrza. W bezwymiennikowych natomiast powietrze łączy się ze spalinami. Szeroki wybór nagrzewnic na olej przepracowany znajdziemy w ofercie firmy Moto-Dakar, proponującej swoim klientom kompleksowe wyposażenie warsztatów samochodowych.

Nagrzewnice na olej przepracowany

Nagrzewnice na olej przepracowany mają wiele zalet, z czego najważniejszą jest ponowne wykorzystanie oleju odpadowego, między innymi silnikowego, przekładniowego oraz hydraulicznego, co przyczynia się do ochrony naszej planety przed zanieczyszczeniem. Dzięki używaniu w nich alternatywnego surowca, jakim jest olej zużyty, nie ponosimy kosztów paliwa. Ze względu na swoje specyficzne właściwości tego typu urządzenia używane są przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń przemysłowych, takich jak magazyny, budynki inwentarskie, centra przemysłowe, warsztaty i serwisy samochodowe, piwnice oraz garaże i inne pomieszczenia o kubaturze do 1200 m³. Nagrzewnice posiadają płynną regulację mocy, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz przelaniem oleju, sterownik mikroprocesorowy, wentylator oraz ręczny zapłon. Część modeli wyposażona jest także w diody sygnalizujące awarię oraz termostatyczny nadzór pracy pompy. Większość modeli posiada system odprowadzania spalin na zewnątrz.

Materiał partnera