cytat na nagrobku

Cytaty na nagrobkach. Czy to dobry pomysł?

Zastanawiając się nad decyzjami estetycznymi dotyczącymi nagrobków, trzeba mieć na uwadze, że służą one przede wszystkim osobom przychodzącym do zmarłego i mają o nim przypominać. Dlatego umieszczanie na pomniku cytatów związanych z bliskimi, może przynieść pocieszenie w trudnych chwilach. Jednak, by wykonane liternictwo nagrobkowe było trwałe, musi być wykonane na wytrzymałym materiale.

Na nagrobkach, z jakiego materiału najlepiej umieszczać cytaty?

Wykonaniem cytatów na pomniku powinien zająć się doświadczony w liternictwie rzemieślnik. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że stworzone przez niego litery będą kształtne, czytelne i atrakcyjne wizualnie. Najczęściej stosowaną metodą do tworzenia napisów na nagrobkach jest piaskowanie. Jest to metoda znacznie tańsza i szybsza od kucia oraz prezentująca się znacznie lepiej od naklejanych na płytę metalowych symboli.

Niestety, niektóre materiały mogą zostać poważnie osłabione z powodu wykonanych na nich zdobień. Dotyczy to przede wszystkim lastryko, które łatwo wchłania wodę, co prowadzi do przebarwień oraz pęknięć nagrobka.

Uważnością należy się również wykazać w przypadku nagrobków wykonanych z piaskowca. Jeśli należycie nie zadbamy o ten rodzaj materiału, to w ciągu kilku lat litery zostaną wymyte przez deszcze i staną się nieczytelne.

Zdecydowanie najlepszą powierzchnią do wykonania cytatu jest granit. Cechuje go ogromna wytrzymałość na wymywanie, dlatego litery z czasem nie stracą swojego kształtu i będą wciąż czytelne. Jest on też mało wymagający, dzięki czemu długo zachowuje swoją świetność i łatwo przywrócić go do pierwotnej jakości.

Sprzedażą i tworzeniem pomników zajmują się rzemieślnicy z zakładów kamieniarskich, takich jak AGRAN Kamieniarstwo z Piekar Śląskich.

Jak wybrać odpowiedni cytat na nagrobek?

Wybranie szczegółów związanych z napisem należy rozpocząć po wybraniu odpowiedniego nagrobka. W ten sposób będzie można określić ile miejsca może maksymalnie zająć cytat oraz ustalić rodzaj i rozmiar czcionki. Pozwoli to również zorientować się, ile wyniesie koszt wykonania napisu. Ceny wahają się najczęściej pomiędzy 9 zł a 10 zł za jeden znak, choć dokładną wycenę najlepiej jest ustalić z danym zakładem kamieniarskim.

Co do treści cytaty, to najlepiej, jak będzie przypominał nam o ukochanej osobie. Często wykorzystywane są fragmenty wierszy lub opowieści. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cytatu słów osoby zmarłej – czegoś, co szczególnie utkwiło nam w pamięci lub było przez niego często powtarzane.

Materiał partnera